Trendy vo vianočných darčekoch: Jazykové kurzy, zero waste a hry

Trendy vo vianočných darčekoch:          Jazykové kurzy, zero waste a hry

Článok z Aktuality.sk

Podľa odborníkov je práve na Vianoce ideálne menej míňať a viac pomáhať. V rebríčku tohtoročných vianočných inšpirácií najlepšie obstáli darčeky, ktoré vycibria vedomosti a pracovné zručnosti, pomôžu ostatným a nezaťažia planétu.
„Každý z nás má skrytú či alebo potlačenú túžbu, ktorú iba odsúva. Buď sa nevie odhodlať, má vždy niečo dôležitejšie na práci, chýba mu odvaha alebo sa mi to zdá to bláznivé, drahé či sebecké,“ myslí si pedagogická psychologička Gabriela Lojová.

Spoločnosť Profesia uskutočnila tento rok prieskum, v ktorom sa pýtali ľudí, aké príspevky od firmy by ocenili najviac. „Na prvom mieste bola finančná podpora na vzdelávanie. Ľudia stále viac oceňujú od firiem benefity a darčeky, ktoré môžu využiť na zdokonaľovanie svojich schopností. Najväčší záujem je o jazykové vzdelávanie. Finančnú pomoc na výučbu jazykov si praje až 46 percent.Na druhom mieste je vzdelávanie konkrétnych hard skills, ktoré súvisia s prácou zamestnancov,“ dopĺňa Nikola Richterová z Profesie.

ZLEPŠENIE V CUDZOM JAZYKU

Pri výbere jazykového kurzu opatrne

Podľa expertky na výučbu anglického jazyka, Klaudie Bednárovej z jazykovej školy The Bridge, je lepšie zadovážiť si darčekovú poukážku ako konkrétny kurz. „Nikdy celkom nepoznáte úroveň, silné ani slabé stránky toho, komu kurz chcete venovať. Poukážku v individuálnej hodnote následne vymeníme za kurz, ten však už vyberieme študentovi na mieru.“ Inou možnosťou je skombinovať učenie jazyka s relaxačným víkendový pobytom. „U nás ho voláme Me time, alebo Čas pre seba. Je to príležitosť nielen na refresh angličtiny, ale pomocou relaxačných aktivít a prednášok o časovom manažmente a efektívnom učení sa zlepšiť aj v schopnosti efektívne využívať čas. Zručnosti, ktoré si počas workshopu človek osvojí, dokáže využiť pri učení sa jazyka, ale aj v pracovnom a súkromnom živote. Je to darček pre ľudí z celého Slovenska, ktorým dobre padne intenzívny užitočný víkend pre seba.“

MOTIVÁCIA PRE SENIOROV

Pre babičku vzdelávací kurz

Dobrým nápadom je podľa oslovených aj vzdelávací darček pre otca, dedka, babičku. Nárast nákupu poukážok na seniorské kurzy angličtiny pozoruje každoročne aj jazyková škola The Bridge. Aj psychologička G. Lojová oceňuje odvahu vymyslieť seniorom darček, ktorý vnesie do každodenného rytmu nový vzduch. „Najmä starší ľudia bývajú „uväznení“ vo svojich stereotypoch, z ktorých sa neodvážia či nevedia nájsť cestu von. Darovaný relaxačný pobyt, vzdelávací kurz či netradičný zážitok ich môže na chvíľu vyslobodiť, obohatiť a možno im aj ukázať novú dimenziu života,“ zamýšľa sa G. Lojová.

Viaceré svetové štúdie upozorňujú na to, že učenie cudzích jazykov zlepšuje pamäť a kognitívne schopnosti ľudského mozgu, pomáha ako prevencia voči demencii a Alzheimerovej chorobe. Jedna z najrozsiahlejších štúdií publikovaná tímom vedcov z Edinburg University poukazuje na to, že znalosť a štúdium cudzieho jazyka dokáže oddialiť vznik a vývoj demencie.

Kurz angličtiny podľa K. Bednárovej z The Bridge nepriamo seniorom naznačuje, že život na dôchodku ešte nekončí. Stretávajú tu ľudí, ktorí premýšľajú rovnako. Vzájomne si pomáhajú posúvať sa vpred. Inšpirujú sa, motivujú sa navzájom, organizujú si výlety. „Rodič či starý rodič sa okrem samotného učenia musí prinútiť aj k drobným spoločenským povinnostiam. Musí výjsť z domu, vychystať sa , ísť medzi ľudí, prejsť po čerstvom vzduchu do školy, učiť sa, konverzovať a doma si pripravovať úlohy. Kurz dáva našim starším študentom viac ako len „zlepšenie anglického jazyka“, prospieva celkovo ich zdraviu, duši, nálade,“ dodáva K. Bednárová.

Celý článok nájdete tu.

×
×

Cart