Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Prečo je dobré prihlásiť dieťa na denný letný tábor, kde sa komunikuje iba po anglicky?

Prečo je dobré prihlásiť dieťa na denný letný tábor, kde sa komunikuje iba po anglicky?

Tábory – iba zábava?

Už piaty rok sa každé leto u nás organizuje denný letný tábor pre deti vo veku od 7 do 12 rokov.

V čom je ale tento tábor iný, ako bežné letné tábory? Väčšina táborov dieťaťu ponúka primárne týždeň plný zábavy a zaujímavých aktivít, pri ktorých sa dieťa „vyšantí“. Deti tak majú o zábavu postarané, kým rodičia nemusia riešiť, kto postráži ich ratolesti či vybavovať si dovolenku z práce. Tábory bývajú tematicky rôzne zamerané a široká ponuka dáva za možnosť výberu aj pre náročnejších malých táboristov. V The Bridge zastávame však názor, že aj podobne ladený tábor sa dá spojiť s niečím užitočným – s učením sa. A to tak nenápadne, že si to deti v procese ani len neuvedomia a príde im to prirodzené.

Učenie vs. Hra

Veľa detí pri predstave učenia sa zrejme po plafón neskáče. A treba poznamenať, že sa im vôbec nedivíme. Sloveso „učenie“ si budú pravdepodobne spájať so školou – s dlhými mesiacmi plnými nezáživného memorovania a opakovania. A k tomu dlhého vysedávania a čakania na zvonenie, alebo na prázdniny. Na čas, kedy môžu popustiť zo školskej drezúry a plne sa oddávať pútavému svetu detskej fantázie a kreativity. Pre deti sú tieto dva svety úplne oddelené. My – v The Bridge – si však nemyslíme, že to tak musí nevyhnutne byť. Najmä pre detskú myseľ je takéto delenie veľmi zásadné a môže viesť k čierno-bielemu zmýšľaniu. Pričom iste viete, že detská myseľ je všetko, len nie čierno-biela. Z tohto dôvodu sa snažíme učeniu sa vrátiť farby – prostredníctvom aktivít, ktoré sú deťom blízke.

Učenie hrou

Naše tábory sú vedené zahraničnými lektormi, ktorí po slovensky nerozprávajú. Toto môže byť pre niektoré deti spočiatku ako skok do studenej vody. Slovenčina je barlička, ktorú zrazu nevedia použiť a sú nútené vystúpiť z komfortnej zóny. Naši lektori im však pomáhajú tento šok prekonávať pomocou kreatívnych aktivít, a dať im tak kontrolu nad situáciou. Každý rok zároveň vyberieme jednu zahraničnú krajinu, a program tábora postavíme okolo nej. Deti sa dozvedia veľa zaujímavých informácií, zvyklostí, a majú o dôvod naviac, prečo zlepšovať angličtinu. Na začiatku môže byť komunikácia výhradne v angličtine ešte mierne problematická, ale kolektív zostavený z ich rovesníkov a podnetné hry im pomôžu nevnímať cudzí jazyk ako prekážku. Na konci týždňa bude tak pre deti absolútne prirodzený.

Dve lokality

V predošlých rokoch sa náš letný tábor konal na našej prevádzke – v Starom Meste. Uvedomujeme si však, že táto lokalita je ťažšie dostupná, najmä pre tých z vás, ktorí deti vozíte autom. Rozhodli sme sa preto vyskúšať tento rok niečo nové a ponúknuť vám na výber z dvoch lokalít! Tábor tak začneme v materskom centre Hojdana – v Ružinove. Táto lokalita má hneď niekoľko pozitív, ktoré rozhodne stoja za spomenutie. Hojdana je dostupná aj pre šoférov a hneď vedľa sa nachádza parkovisko. Deti tak môžete priviesť priamo pred bránu, kde na ne už budeme čakať. Areál Hojdany sa zároveň nachádza v kľudnej a málo frekventovanej časti. Je pomerne priestranný a oplotený, a vhodný na outdoorové aktivity pre deti. V areáli sa nachádza množstvo zelene, ktorá v lete poskytuje príjemný tieň. Zároveň chceme vyjsť v ústrety aj tým z vás, ktorí ste už zvyknutí na tábory na našej prevádzke a preto sa druhá polka letných turnusov bude odohrávať u nás!

Je nám však jasné, že my vnímame tábory z jedného uhla pohľadu, a pre Vás, rodičov, je dôležité poznať dojmy dieťaťa.

Rozhodli sme sa preto spraviť krátky rozhovor s Kristínkou (10), ktorá minulý rok náš tábor navštívila:

Minulý rok si bola na dennom letnom tábore v The Bridge. Ako sa ti tento tábor páčil?

Veľmi sa mi páčil a som rada že som tam bola aj s kamarátkami.

Lektor nevie vôbec po slovensky, bol to pre teba a ostatné deti problém?

Pre mňa to problém nebol a myslím, že ani pre ostatných to nebol problém. Keďže sme nemohli na lektorov rozprávať po slovensky tak sme sa naučili lepšie sa po anglicky dorozumieť. Ak niekto z nás niečo nevedel tak sme si pomáhali.

Čo ste na tábore robili? Ako vyzeral Váš deň?

Keď sme tam ráno prišli tak sme sa chvíľu učili zaujímavosti o Írsku, potom sme si vyrábali, po obede sme išli von, a po olovrante sme čakali na rodičov. Mali sme tam aj rôzne súťaže zvyčajne dievčatá VS chalani. 🏆

Aktivity, ktoré ste mali boli teda všetky v angličtine?

Áno.

Naučili ste sa niečo nové?

Áno, naučili sme sa lepšie sa dorozumieť v angličtine a aj veľa zaujímavostí o Írsku

Čo sa ti na tábore páčilo a čo by si, naopak, zmenila?

Na tábore sa mi veľmi páčilo to, že sme chodili von a tam sme mali aktivity v angličtine, aj to že v piatok sme mali zmrzlinu a vôbec neviem čo by som zmenila.🍦

Uvidíme sa toto leto opäť? 

Dúfam že áno. 🙂

×