Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Náš zelený projekt

Zdravíme vás, priatelia,

srdečne vás vítame na stránke nášho „Zeleného projektu“.

Ako možno viete, v roku 2020 sme sa oficiálne stali členom prestížnej EAQUALS – britskej asociácie, ktorá združuje organizácie a školy akreditované pre výučbu jazykov. Dnes by sme to chceli posunúť ešte o krok ďalej a pridať sa k „zelenej“ komunite, pretože pevne veríme, že naše poslanie a záväzok voči verejnosti presahuje rámec vyučovania.

Aj keď The Bridge už roky žije podľa „zelených pravidiel“, toto je naša vlastná platforma, vďaka ktorej sa naše úsilie stáva oficiálnym záväzkom voči verejnosti. Medzi naše posledné úspechy patrí aj to, že sme sa stali súčasťou Green Standard School – máme certifikáciu GSS.

Vedenie našej školy som preto oslovil s myšlienkou iniciatívy zeleného projektu a oni súhlasili. Ako „zelená“ jazyková škola môžeme toto povedomie šíriť aj ďalej. Náš multikultúrny tím dal dokopy body, ktorých sa pridŕžame a zostavili sme „Zelenú sedmičku“, o ktorej sa dočítate nižšie.

Dúfame, že aj vás, našich čitateľov, povzbudíme k osvojeniu si niektorých (prinajlepšom všetkých) z týchto siedmich princípov a zaradíte ich aj do vášho každodenného života.


Andrej Dodok,

učiteľ právnickej angličtiny, Green Ambassador


Naša „Zelená sedmička“, alebo 7 zelených pravidiel The Bridge

1. Redukcia / Opakované použitie / Recyklácia

2. Šetrenie energiou a vodou

3. Zodpovedné cestovanie

4. EKO nakupovanie

5. Zelená chémia

6. Vegetariánska strava

7. Vzdelávanie / Zvyšovanie povedomia

1. Naši učitelia sa pridávajú k EKO životnému štýlu.

Čo to pre nás znamená?

Zjednodušene povedané, REDUKCIA znamená zníženie množstva odpadu, ktorý vytvárame. OPAKOVANÉ POUŽITIE znamená nájdenie nových spôsobov, ako využiť veci, ktoré by inak skončili v koši. RECYKLÁCIA znamená premeniť niečo staré a neužitočné (ako napríklad plastové fľaše) na niečo nové a užitočné (piknikové lavičky, vybavenie detských ihrísk a odpadkové koše).

Náš prístup:

Naším spoločným cieľom je tiež prispieť k redukcii skládok, kde sa ukladá odpad, The Bridge má preto vo svojich triedach a kabinetoch nainštalované samostatné koše na papier, plasty a kuchynský odpad a v našich priestoroch nepoužívame plastové poháre ani plastový riad.

Vedeli ste?

Sklo je 100% recyklovateľné a možno ho nespočetnekrát znovu použiť. Nerozkladá sa, takže ak ho nerecyklujeme, zostane v prírode navždy.

Hliníkové plechovky sú 100% recyklovateľné a do 2 mesiacov môžu byť znovu použité ako nové.

Recykláciou jednej tony papiera sa ušetrí 17 stromov.

Plastu môže trvať až 500 rokov, kým sa rozloží.

(zdroj: The Green Team https://thegreenteam.org/)

2. Šetrenie energiou a vodou

Čo to pre nás znamená:

Na vysvetlenie, šetrenie energiou je starostlivá údržba prírodného zdroja, aby sa zabránilo jeho zániku. A čo je prírodný zdroj? Je to fyzická zásoba niečoho, čo existuje v prírode (ako je pôda, voda, vzduch, energia)

Náš prístup:

V The Bridge všetci používame menej vody a vypíname svetlá v prípade, že nie sú potrebné. V miestnostiach radšej menej kúrime, ako viac. Hrdí sme aj na to, že v práci využívame minimálne množstvo papiera. Namiesto fotokópií využívame digitalizovanú verziu knižnice a komunikáciu v praxi preferujeme tiež bez papierových podkladov.

Vedeli ste?

Ak pri sprchovaní použijete špeciálnu sprchovú hlavicu s nízkym prietokom, môžete počas 10-minútového sprchovania ušetriť 56 litrov vody.

Takmer 60 % vody, ktorú človek využíva v domácnosti, by mohlo ísť na údržbu trávnika a záhrady.

Menej moderné splachovacie systémy dokážu v toaletách spotrebovať navyše až 70 litrov vody denne. Ušetriť môžete vyplnením nádrže niečím, čo časť vody vytlačí (napríklad tehla).

Objem vody potrebný na výrobu jedného notebooku by vystačil na pranie takmer 70 dávok bielizne v štandardnej práčke.

(zdroj: National Geographic)

3. Zodpovedné cestovanie

Čo to pre nás znamená:

Všetci sa denne prepravujeme. Z ekologického hľadiska je spôsob prepravy dôležitým faktorom. Na tento fakt berie ohľad každý z nášho tímu a kto môže ísť do práce pešo, ten túto možnosť využije alebo použije ekologickejšiu prepravu ako autom.

Náš prístup:

Kolektív v našom jazykovom centre tvorí nadnárodný tím kolegov. Chodíme „domov“, na dovolenky, cestujeme. Lietame a šoférujeme, ale bez ohľadu na to, aký dopravný prostriedok použijeme, robíme všetko pre to, aby bolo zodpovedné cestovanie na prvom mieste. Všetci naši učitelia a zamestnanci využívajú verejnú dopravu denne, či už na cestu do práce alebo ku klientovi. Ak na konferenciu použijeme auto, dbáme na to, aby sme využili jeho celú kapacitu. S nástupom pandémie sme obmedzili naše služobné cesty a nahradili sme ich online stretnutiami.

Vedeli ste?

Na ceste z letiska Heathrow do Edinburghu spotrebuje 336 áut rovnaké množstvo CO2 ako jedno lietadlo – samozrejme, závisí to od typu auta a lietadla. Tento prieskum porovnával Boeing 747 s Fordom Mondeo a zverejnil ho Science Focus.

(zdroj: https://www.sciencefocus.com/future-technology/how-many-cars-equal-the-co2-emissions-of-one-plane/)

Prechádzka lesom znižuje u ľudí pocity úzkosti.

(zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30544682/)

4. EKO nakupovanie

Čo to pre nás znamená:

Či už nakupujeme pre seba, pre kanceláriu alebo školu, my v The Bridge vieme, že všetko, čo kupujeme, má vplyv na zdravie, životné prostredie a celú spoločnosť. Preto sme sa spoločne zhodli, že podporíme eko nakupovanie a tým zároveň aj to, čo je dôležité pre udržateľnosť celej spoločnosti.

Náš prístup:

The Bridge spolupracuje s dodávateľmi a majiteľmi obchodov, ktorí sa k životnému prostrediu správajú zodpovedne. Podporujeme domácich obchodníkov. Kupujeme z druhej ruky. Každý predmet, ktorý v našej škole uvidíte, bol nadobudnutý s ohľadom na prírodu. Oblečenie, ktoré nenosíme, posúvame ďalej – priateľom a kolegom.

Vedeli ste?

Na výrobu jedného trička je potrebných viac ako 3100 litrov vody.

Šokujúca správa spoločnosti McKinsey z roku 2016 odhalila, že tri pätiny všetkých odevov skončia do jedného roka po vyrobení v spaľovni alebo na skládke, mnohé z nich bez predchádzajúceho použitia.

5. Zelená chémia

Čo to pre nás znamená:

Ako už názov napovedá, ide o chemické produkty a procesy, ktoré znižujú alebo eliminujú používanie alebo tvorbu škodlivých chemických látok. V skutočnosti to zahŕňa celý proces vrátane jeho návrhu, výroby, použitia a konečnej likvidácie.

Náš prístup:

Naša škola nikdy nepoužívala toxické čistiace prostriedky a saponáty. Vedenie našej kancelárie nakupuje iba udržateľné chemikálie (iné slovo pre zelené chemikálie), ktoré sú bezpečnejšou alternatívou klasických chemikálií a tiež produkty, ktoré neobsahujú nebezpečné látky a chemické zlúčeniny. Chceme znížiť hromadenie týchto produktov v životnom prostredí po ich použití, rovnako ako nechceme vdychovať chemické exhaláty. Veríme, že na pravidelné čistenie môžeme používať neagresívne čistiace prostriedky a výsledok bude výborný.

Vedeli ste?

Chemické znečistenie je neviditeľné. Ak čítate etikety „bez toxických látok, bez parabénov atď“, v praxi to môže byť inak. Spoločnosti, s výnimkou tých kozmetických, nie sú povinné zverejniť chemické zloženie svojich produktov, takže sa musíme spoľahnúť na ich tvrdenia, alebo si môžeme dať urobiť vlastný rozbor produktov.

Chemikálie môžu zasahovať do hormónov v tele tak, že ich napodobňujú a klamú náš organizmus, ktorý môže na to nepriaznivo reagovať.

Niektoré obaly, hrnce a panvice vypúšťajú chemikálie do potravín, ktoré v nich pripravujeme.

Mikroplasty, makroproblémy. V priemere na každý štvorcový kilometer svetových oceánov pláva na povrchu 63 320 mikroplastových častíc. Drobné znečisťujúce látky sa nachádzajú aj v ovocí a zelenine ako je mrkva, šalát, hrušky a jablká – v priemere 195 500 plastových častíc na gram.

(zdroj: World Environment Situation Room, Program OSN pre životné prostredie https://wesr.unep.org/ )

6. Vegetariánska strava

Čo to pre nás znamená:

Vynechanie mäsa (a tiež mliečnych výrobkov) pre vegetariánske a vegánske jedlá nielenže znižuje choroby, ale zaužívanie vegetariánskych zvykov znižuje aj emisie skleníkových plynov. Spotreba mäsa je zodpovedná za uvoľňovanie skleníkových plynov ako je metán či CO2. Tieto plyny prispievajú k zmene klímy. Chov hospodárskych zvierat tiež negatívne prispieva k tomuto javu ničením lesných ekosystémov.

Náš prístup:

Vegetariánstvo je medzi nami veľmi populárne. Väčšina z nás sa zaviazala konzumovať menej mäsa alebo úplne prešla na bezmäsitú stravu. Náš catering pre všetky konferencie, stretnutia, tímové akcie, či výlety tvoria 100% vegetariánske alebo vegánske jedlá. Nie je to len šetrné k životnému prostrediu, ale je to aj praktický spôsob, ako sa vysporiadať s mnohými potravinovými alergiami. A v neposlednom rade, náš mozog funguje lepšie, keď tráviaci systém nie je preťažený, a preto je zdravá a ľahká strava aj krokom k efektívnejšiemu učeniu.

Vedeli ste?

Výroba mäsa v porovnaní s produkciou rastlinných potravín spôsobuje až dvojnásobné znečistenie ovzdušia.

(zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/13/meat-greenhouses-gases-food-production-study)

Vegetariáni žijú v priemere o 10 rokov dlhšie ako nevegetariáni.

Každý rok je kvôli potrave zabitých okolo 70 miliárd suchozemských zvierat.

(zdroj: Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo https://www.fao.org/home/en/)

7. Vzdelávanie / Zvyšovanie povedomia

Čo to pre nás znamená:

Pochopiť „zelenú politiku“ a byť ohľaduplný k životnému prostrediu znamená pochopiť, ako naše správanie ovplyvňuje životné prostredie a zaviazať sa k zmenám našich aktivít smerom k ochrane planéty. Znamená to tiež čo najväčšie zníženie nášho negatívneho vplyvu na životné prostredie. A to všetko je možné prostredníctvom uvedomovania si toho, čo robíme, zdieľania a odovzdávania týchto vedomostí ďalej.

Ako učitelia máme tiež schopnosť inšpirovať a motivovať našich študentov, aby sa stali lepšími a environmentálne uvedomelejšími. Byť aktívnymi občanmi, ktorí si uvedomujú svoje činy a vplyv, je jedným zo spôsobov, ako sa pridať k našej zelenej budúcnosti.

Náš prístup:

The Bridge v súčasnosti ponúka niekoľko kurzov konverzácie zameraných na túto tému, ktorá je integrovaná aj do mnohých iných jazykových kurzov. Našich študentov podporujeme, aby sa do tejto aktivity zapojili. Informujeme ich o pripravovaných zelených udalostiach v našom okolí a o tom, ako sa ich môžu zúčastniť (výsadba stromov, zber odpadu organizovaný mestom Bratislava).

Vedeli ste?

The Bridge – English Language Center je od roku 2021 súčasťou Green Standard Schools.

Svet sa rúti smerom k environmentálnej katastrofe, ktorú možno zastaviť iba okamžitou zmenou konania a udržateľným prístupom. GSS šíri informáciu, že vzdelávanie je kľúčové a pomáha spájať organizácie s podobnými cieľmi. Ochrana životného prostredia prostredníctvom jazykového vzdelávania je tiež jedným zo spôsobov, ako pomôcť, preto sme sa rozhodli zapojiť do neziskového združenia GSS.

Ako akreditovaný člen GSS sme sa zaviazali dodržiavať nasledujúcich 12 pravidiel:

1. Znížte množstvo energie spotrebovanej v škole a tam, kde je to možné, prejdite na udržateľných dodávateľov energie

2. Znížte množstvo spotrebovanej vody v škole

3. Znížte množstvo spotrebovaného papiera a prejdite na bezpapierovú prevádzku

4. Všetkých zamestnancov, študentov a dodávateľov odrádzajte od používania nezmyselných plastov

5. Opätovne použite a recyklujte všetko, čo do školy prinesiete, čo sa dá užitočne znovu použiť alebo recyklovať

6. Znížte vplyv nákupov na životné prostredie, napr. pomocou miestnych dodávateľských reťazcov

7. Znížte dopad všetkých marketingových aktivít na životné prostredie

8. Kompenzujte uhlík vytváraný študentmi a zamestnancami, ktorí cestujú do školy – najmä zahraničnými študentmi!

9. Podnecujte poskytovateľov ubytovacích služieb, aby prijali udržateľné možnosti

10. Do programu spoločenských aktivít školy zaraďte aktivity prospešné pre životné prostredie

11. Zabezpečte, aby si všetci zamestnanci a študenti boli vedomí environmentálnej politiky školy

12. Systematicky zaraďujte problematiku životného prostredia do učebných osnov

×

Doprajte svojmu dieťaťu hravé leto s angličtinou!