Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Upracte si v mysli pomocou týchto 5 jednoduchých trikov

Upracte si v mysli pomocou týchto 5 jednoduchých trikov

Upratať si v živote a okolo seba je myšlienka, ktorá je populárna v motivačnej literatúre, východnej filozofii a u rodičov na celom svete. Ako sa však vysporiadať s neporiadkom v hlave spôsobom, ktorý je jednoduchý a nebude vo Vás vyvolávať pocity viny a nepríjemné spomienky? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si upratať v mysli na každý deň pomocou týchto 5 jednoduchých trikov.

  1. Začať treba doma

Pravdepodobne ste už počuli staré známe „zíde z očí, zíde z mysle„. Napadlo Vám však, že aj opak je pravdou? Vždy máme nejaké myšlienky a názory na veci, ktoré vidíme okolo seba – to, čo vidíme nás ovplyvňuje či chceme alebo nie. Niektoré kreatívne typy budú tvrdiť, že im chaos prospieva, ale pre väčšinu z nás je neporiadok doma alebo v práci skôr prekážkou ako prínosom. Kedykoľvek okolo seba nachádzate neporiadok, musíte sa najskôr porozhliadať nad nejakým voľným miestom kde začať niečo nové. Prečo teda nevytvoriť tento priestor vopred, tým že si urobíte poriadok vo Vašom bezprostrednom okolí? Nepresúvajte však veci len na miesto, kde ich nebudete vidieť. Váš mozog pozná rozdiel, verte mi.

  • Pozrite si svoju myseľ na papieri

Väčšina z nás vedie dosť uponáhľaný život, a takýto život zvyčajne znamená, že toho máme vždy veľa na mysli. Snažiť sa naraz uniesť v rukách všetky nákupné tašky po veľkom nákupe môže byť náročné. Podobne je tomu aj s príliš veľa myšlienkami v hlave, čo sa na nás tiež dokáže podpísať. Ak sa však s Vašimi nákupnými taškami podelíte napríklad s partnerom, tým rukám sa pravdepodobne výrazne uľaví. Vysporiadať sa s myšlienkami môže byť rovnako jednoduché, ak sa o ne začnete deliť s papierom, viesť si taký myšlienkový denník. Aký formát si zvolíte je na Vás – rôzne mobilné aplikácie, ale aj obyčajný papierový diár fungujú rovnako. Môžete si písať krátke odrážky ako v škole, podrobné poznámky, celé príbehy do denníka, alebo si myšlienky vizuálne znázorniť. A áno, pre každú z týchto metód existujú aplikácie. Dôležité je len začať a vytrvať v tom. Ako sme už spomenuli, je ľahšie pracovať s tým, čo vidíme.

  • Zvážte váhu svojich rozhodnutí

Únava po cvičení vo fitku môže byť celkom príjemným a vítaným pocitom. Ale myšlienky na to, ako musíme dennodenne rozhodovať o všetkom v práci, a po práci doma rozhodnúť čo bude na večeru a aký film si pozrieme, znejú vyčerpávajúco. Tomuto sa hovorí tzv. únava z rozhodnutia a častokrát môže byť príznakom blížiaceho sa vyhorenia. Dobrou správou je, že sa tomu dá predchádzať. Ak ste nasledovali predchádzajúci trik a držíte v rukách inventár toho, čo je vo Vašej mysli, môžete začať hľadať oblasti kde, ako a kedy tok Vašich myšlienok zmeniť. Skúste napríklad zautomatizovať jednoduché, opakujúce sa úlohy, ktoré si nevyžadujú Vašu plnú pozornosť. Nastavujte si upozornenia v kalendári tak, aby ste ich dostávali, keď ich naozaj potrebujete mať na mysli (a nie keď je príliš skoro, alebo už takmer neskoro). Komunikujte so svojimi kolegami a rodinou a identifikujte úlohy, ktoré môžu byť delegované alebo zdieľané s niekým iným. Začnite aktívne robiť svoj život jednoduchším.

  • Naučte sa prehrávať

Dajme si na chvíľu pauzu. Doma sme si upratali, začali sme si zapisovať vlastné myšlienky na papier a to nám pomohlo nájsť oblasti života, kde si to dokážeme odľahčiť. Ale život sa nedá predvídať a niekedy to proste nestačí. Môže nás to prevalcovať nech sa snažíme ako chceme. Neúspech je súčasťou života, ale nikde nie je napísané, že by nám to malo nedať po nociach spať. Keď po ceste o niečo zakopnete, nesústreďujte sa len na to, že na ceste bolo niečo, o čo ste zakopli. Miesto toho sa pozrite na to, čo ste urobili aby sme sa pozviechali a zoberte si z toho radu do budúcnosti. Určite poznáte ten pocit, aké to je niekomu niečo zazlievať. Ale vedeli ste, že si rovnako môžete zazlievať veci aj sami sebe? A je toto niečo, čo v živote potrebujete? Pridáva to nejakú hodnotu? Nie.

  • Prijmite osobnú zodpovednosť

Tento trik je len o tom, že žiaden z predošlých trikov nebude tzv. jednorazovka. Z každého z týchto krokov by sa mal stať dlhodobý proces, ktorý si bude opakovane vyžadovať Vašu pozornosť. Pozornosť, a čas, ktorých budete mať dúfam nasledovaním týchto krokov viac. Stať sa môže všeličo, a nastane čas, budete musieť/chcieť/potrebovať si na nejakú dobu dať pauzu s upratovaním v mysli, a pocítite znovu zmenu k horšiemu. Tu sa k problému musíte postaviť zodpovedne, a buď to nechať stáť s tým, „že ste to vyskúšali a nešlo to„, alebo si úprimne priznať, že neporiadok sa vrátil, lebo ste prestali upratovať. Vytvorte si vo svojom okolí podporné procesy a využívajte ich, tak ako by ste to robili pre úspech Vášho biznisu. Podeľte sa so svojou rodinou, známymi a kolegami o tom, čím si prechádzate a o čo sa snažíte. Možno Vám dajú nejakú užitočnú spätnú väzbu. Dajte si predsavzatie. Buďte láskaví k sebe tým, že sa budete tešiť zo svojich úspechov, ale rovnako aj tým, že vyhľadáte pomoc keď ju budete potrebovať. Sedemkrát spadni, osemkrát vstaň.

Na týchto a iných technikách môžete popracovať aj v rámci nášho celoročného koučingového kurzu, ktorý vedie uznávaný certifikovaný coach – Mike Shreeve.

×