Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Ako si vybrať dobrú jazykovku

Ako si vybrať dobrú jazykovku

Ako si vybrať jazykovú školu? Ako sa naučiť po anglicky? Ako nájsť dobrého lektora a kurz, ktorý bude pre vás prínosom? S príchodom septembra si tieto otázky kladie väčšina študentov. Vytvorili sme pre vás zoznam najdôležitejších kritérií, ktoré vám pomôžu dopredu zhodnotiť kvalitu vybranej jazykovej školy, kurzu či lektora.

1. Offline aj online štúdium

Súčasná situácia nás učí byť pripravení kedykoľvek sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Ak sa teraz rozhodujete pre klasický, offline kurz, potrebujete si byť istý, že v prípade zmenených epidemiologických podmienok, môžete pokračovať v kurze „online“ na rovnako profesionálnej úrovni. Kvalitná hodina angličtiny cez internet nie je samozrejmosť. Online prostredie si vyžaduje náročnejšiu prípravu a vyššie nároky na pedagogické zručnosti lektora.

2. Škola, v ktorej sa vás veľa pýtajú

V dobrej škole vedia, že študent dosahuje najlepšie výsledky, keď má kurz maximálne prispôsobený vlastným potrebám. Dobrá škola sa zaujíma o váš denný biorytmus a spoločne s vami hľadá najvhodnejšie možnosti. Od kedy dokedy potrebujete byť v ofise? Čo vám robí radosť a čo vás, naopak, stresuje? Dôležité je nájsť optimálny čas a podmienky, za ktorých sa budete angličtinu učiť v pohode, s radosťou a bez stresu. Dobrá škola to vie. Predtým, ako vám odpovie na otázku: Ako sa naučiť anglicky a ponúkne vám konkrétny kurz či individuálne hodiny, koordinátor kurzov by vás mal zahrnúť množstvom otázok. Zanalyzuje vaše potreby a až na základe nich pre vás vypracuje ideálny plán.

3. Ako spoznáte, kto je dobrý učiteľ?

Je ten, s ktorým si perfektne „sadnete“. No nielen to. Mal by mať príslušné vzdelanie, byť odborníkom na výučbu cudzích jazykov, ktorého učenie baví a napĺňa.
Správny učiteľ vám ukáže, ako sa efektívne učiť. Hodiny vám prispôsobuje podľa možností na mieru. Dokáže vás motivovať a aj keď práve nadšenie strácate, zachytiť vás a pomôcť vám aj naďalej napredovať a rásť.

4. Škola, ktorá vám pomôže v práci rásť

Ak sa v angličtine chcete zdokonaľovať kvôli práci alebo biznisu, vopred si zistite, či vám lektor dokáže hodiny angličtiny prispôsobiť vašim potrebám. Dôležité je, aby ste spoločne zanalyzovali pracovné výzvy a učiteľ zaradil do osnov to, v čom sa potrebujete posilniť – prípravu na rokovania, prezentácie, stretnutia, porady…

5. Škola, v ktorej vám pomôže aj jazykový kouč

Možno to poznáte. Angličtinu ste sa roky učili, no keď nastane situácia, že potrebujete z ničoho nič rozprávať, cítite blok. Mnohí študenti obstoja v testoch často výborne, no napriek tomu si neveria a nedokážu rozprávať. Psychologický blok môže byť natoľko silný, že ho študentovi dokáže pomôcť odstrániť iba odborník. Pri učení sa cudzieho jazyka konkrétne jazykový kouč.
„Používame série otázok z Grow modelu a rozličné prístupy z koučingu. Študenta dokážeme naviesť k nájdeniu odpovedí na otázky, ktoré si pred koučingom nedokázal zodpovedať,“ vysvetľuje jazyková koučka The Bridge, Andrea Záhumenská.
Napríklad tie, čo vám dobrá angličtina vnesie do života. Len s vedomím, prečo sa učíte a čo štúdiom získate, sa dokážete podľa odborníkov učiť s radosťou. Pretože „ak vás niečo nebaví a neteší, mozog nepracuje tak efektívne ako by mohol,“ dodáva.

6. Čo vám zaručí certifikát kvality?

Na Slovensku nie sú medzinárodné certifikáty kvality zatiaľ štandardom. Okrem UK English či British Council Accreditation, ktoré známkujú kvalitu škôl na britských ostrovoch, je v medzinárodnom prostredí najznámejšou a najrenomovanejšou známkou kvality certifikácia od Eaquals. Čo takýto certifikát znamená pre študenta? Napríklad vysokú profesionálnu a odbornú úroveň lektorov, efektívny a účinný systém výučby, transparentnosť, jedným slovom, kvalitu.

7. Aké aktivity dostanete navyše?

Škola, ktorej skutočne záleží na vašom pokroku, spraví drobnými sympatickými aktivitami všetko preto, aby ste si angličtinu zamilovali a učili sa ju s radosťou. Môže to byť bohato vybavená knižnica, alebo praktické online webináre či workshopy ….

8. Škola, ktorá vám nastaví systém učenia na doma

Hodina učenia v škole zázrak nespraví. Ak kurz s lektorom podporíte hoci krátkym domácim štúdiom, zmena sa dostaví. Správny učiteľ vám predstaví aktivity, prístupy, metódy, ktoré budú pre vás najefektívnejšie na doma.
Poradí, ako často sledovať anglické seriály, kedy zapnúť či vypnúť anglické titulky, akú sú pre vás najlepšie anglické hry, akú knihu či portály sledovať. Ako pristupovať k textu a novým slovíčkam, aké mobilné aplikácie si stiahnuť do mobilu tak, aby ste sa denne učili pár minút, no vaša efektivita bola vysoká.

9. Škola, v ktorej vás to baví

Štúdium musí byť pre vás v prvom rade príjemným zážitkom. Aj podľa najnovších neurolingvistických výskumov si náš mozog zapamätáva výrazne viac, keď registruje radosť z učenia .

×