Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Tipy na učenie angličtiny – uľahčite si cestu za zdokonaľovaním sa v jazyku!

Tipy na učenie angličtiny – uľahčite si cestu za zdokonaľovaním sa v jazyku!

Ak ste sa už pevne rozhodli, že sa chcete naučiť angličtinu, už od začiatku by ste mali byť pripravení na to, že vás čaká dlhá a niekedy i strastiplná cesta za poznaním. Rozhodne vás však touto informáciou nechceme zastrašiť, práve naopak. Máme pre vás zopár jednoduchých tipov, ktoré, ak sa ich budete držať, vám túto cestu rozhodne uľahčia.

Upresnite si svoju motiváciu a túžbu

Je veľmi dôležité, aby ste sa vopred uistili, že sa skutočne chcete angličtinu naučiť. Pokiaľ sa úprimne netúžite v jazyku zlepšovať, budete sa zbytočne trápiť. Uistite sa, aká je vaša hlavná motivácia, pretože iba tá vám reálne pomôže vytrvať a ísť si pevne za svojimi cieľmi.

Zreálnite svoje požiadavky

Angličtinu sa za jednu noc nenaučíte. Ani za dve. Základom je nastaviť si reálne ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Pomalými, no istými krokmi zájdete ďalej a drobné ciele vám pomôžu neustále sa posúvať. Zadajte si menšie úlohy, z dosiahnutých výsledkov sa tak môžete potešiť častejšie. Naučte sa za týždeň základnú zásobu praktických slovíčok alebo sa sústreďte jeden týždeň napríklad iba na výslovnosť alebo posluch.

Vyčleňte si čas na výučbu

Každý cudzí jazyk si vyžaduje veľa cvičenia a tréningu. Existuje niekoľko dostupných spôsobov, ako sa možno každým dňom zdokonaľovať v jazyku. Samozrejmosťou je komunikácia s ľuďmi, učiteľmi či priateľmi, no netreba opomenúť ani písanie v jazyku. Píšte listy, maily i svoje poznámky v angličtine, okrem toho, že sa vám angličtina dostane ľahšie pod kožu, vyhnete sa i možným zlozvykom, ktoré si napríklad pri hovorovej reči neuvedomujete.

Ponorte sa do angličtiny!

Najlepšou cestou, ako sa naučíte myslieť v cudzom jazyku, je úplne sa doň ponoriť. Čítajte v angličtine zo všetkých dostupných zdrojov, predplaťte si časopis, požičajte si anglickú knižku, počúvajte anglické nahrávky či rádio. Používajte jazyk pri komkoľvek, kto je schopný vám rozumieť a ochotný vás počúvať. Sledujte televízne programy v angličtine, obraz vám totiž pomôže lepšie pochopiť hovorené slovo. Zapnite si titulky, písané slovo vás utvrdí v tom, čo počujete.

Ako na to?

Učenie angličtiny doma nemusí byť pre každého prechádzka ružovou záhradou. Ako sa učiť angličtinu počúvaním tak aby bola vaša snaha účinná? Jedným zo spôsobov, akým sa učiť angličtinu doma, je pozeranie a počúvanie videí, napríklad na YouTube. Mnoho videí je krátkych, takže práca s nimi vám nezaberie viac než 15 minút a na precvičovanie angličtiny sú veľmi dobré. Ale i tu je potrebné nájsť si tie správne a účinné videá, a vedieť utriediť to množstvo, ktoré sa tam dá nájsť.

Youtube angličtina pre začiatočníkov

Ako s videami pracovať tak, aby sa z toho nestalo len bezduché pozeranie, a aby nás potešil pokrok, ktorý vďaka nim spravíte? Tu je zopár tipov:

  • Pozerajte len jedno, maximálne dve videá denne. Tých pár minút, pokiaľ budú pravidelné, úplne stačí. Tie, ktoré majú napríklad 45 minút, si pozrite raz za týždeň.
  • Zapisujte si minimálne, toto je aktivita na počúvanie a opakovanie po postavách vo videách.
  • Najlepšie je postupovať podľa poradia, bez preskakovania.
  • Pozrite si ich dvakrát po sebe. Skúste si potom sami pre seba bez pozerania do poznámok zopakovať frázy a slovíčka, ktoré si pamätáte. Urobte to znova na druhý deň ráno
  • Keď ste prešli všetkými časťami, pokojne sa vráťte k témam, ktoré sú vám najbližšie, a ktoré potrebujete najviac.

Learn English By Cartoon

Angličtina – konverzácia v kreslenej podobe, kde vás obrázky sprevádzajú konverzačnou angličtinou od základov. Odporúčame pozerať maximálne 2 videá týždenne, keďže sú dlhšie, aj niekoľkokrát po sebe. Po prvom prejdení slovíčok a fráz sa celá konverzácia spomalí a teda je i možnosť opakovať vety po postavičkách. 🙂

Level Beginner

Sledovaním týchto videí zvládnete základy angličtiny raz-dva. Ide o Angličtinu pre začiatočníkov s anglickou učiteľkou, ktorá všetko vysvetľuje veľmi podrobne, pričom to zároveň píše aj na tabuľu.

Level Elementary

A keď máme základy za sebou, prejdeme na Elementary, rovnako jednoduché, avšak používajú sa tu občas i celé vety.

Bonusom pri dvoch posledných seriáloch  je, že sú to samostatné ucelené kanály, takže keď si spustíte prvé video, vyskočí vám rovno zoznam ostatných lekcií napravo.

Mierne pokročilí

Tu je zopár tipov pre vás:

  • Takisto pozerajte len jedno, maximálne dve videá denne.
  • Zapisujte si minimálne, toto je aktivita na počúvanie a opakovanie po postavách.
  • Skúste si sami alebo s pomocou priateľov a rodiny hneď po pozretí videa predviesť a vyskúšať krátke dialógy. Sústreďte sa pritom na výslovnosť, akú ste počuli.
  • Pozrite si videá dvakrát po sebe. Skúste potom sami bez poznámok zopakovať frázy a slovíčka, ktoré si pamätáte. Nájdite alebo predstavte si situáciu blízku vášmu životu, kde by ste takéto vety mohli použiť a trénujte ich v praxi.
  • Keď ste prešli všetkými časťami, pokojne sa vráťte k témam, ktoré sú vám najbližšie a ktoré potrebujete najviac.

Tu sú tri užitočné kanály pre tých, ktorí už majú základy za sebou a chcú pravidelne – denne – pozerať rôzne tipy a triky.

Daily English videos

Videá rôzneho druhu (počúvanie, konverzácia…) na opakovanie každodenných tém s vyššou slovnou zásobou. Vhodné pre pokročilých.

daily english

BBC English

Veľmi známa a veľmi rôznorodá aktivitka BBC Learning English, kde si mierne pokročilí študenti vedia pozrieť a vypočuť informácie o najnovších svetových správach, tipy na pravidlá výslovnosti, vysvetlenia fráz a takisto English at work – a slovnú zásobu z tejto oblasti. Veľmi pravidelne aktualizované.

bbc eng

Skúste aj tento výňatok ako ukážku z BBC kanála – English at work. Perfektný a postupný sprievodca angličtinou v práci.

englsh at work

Learn English with Emma

Na záver výzva – Emma učí frázové slovesá, presné pravidlá výslovnosti, ako správne písať eseje a ako sa pripravovať na testy.

emma

A ako doplnky na spestrenie pre odvážnejších môžete vyskúšať aj tieto špecifické kanály:

Learn English And Improve Vocabulary Through Story

 Angličtina ako dlhšie audioknihy na počúvanie – príbehy a známe knihy.

learn engl

Learn English With TV Series

A obľúbené najmä u mladších – angličtina skrytá v televíznych seriáloch:

series

Tak do toho! Najlepšie na tom všetkom je, že sa naučíte správnu výslovnosť. Angličtina je vo viacerých kútoch síce rôzna a môžete tak ľahko pochytiť i všakovaké slangy či rozličnú výslovnosť, native speakeri vám určite budú rozumieť. Naučíte sa taktiež rôzne frázy, ktoré znejú dobre iba vtedy, ak sú presné. Využite každú príležitosť na to, aby ste si precvičili speaking, writing či listening a čoskoro sa budete môcť tešiť z dosiahnutých výsledkov. Ktovie, vďaka vašej vytrvalosti a usilovnosti to môžete dotiahnuť na úroveň ktoréhokoľvek native speakera a dokonca je možné, že sa vám ho podarí i predbehnúť!

×