Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Zábavné aktivity pre deti, s ktorými sa ľahšie naučia (nielen) angličtinu

Zábavné aktivity pre deti, s ktorými sa ľahšie naučia (nielen) angličtinu

Máte radi hry? Ak ich prenesiete do procesu učenia, mozog vycíti pohodu a začne spúšťať pozitíve chemické reakcie. Všetko si osvojíte ľahšie a rýchlejšie. Vrátane anglického jazyka.

„Je paradoxné, že veľa učiteľov a rodičov stále rozlišuje medzi časom na učenie a časom na hru bez toho, aby medzi nimi videli životne dôležité spojenie.“
Leo F. Buscaglia

Súhlasíme. Totálne. Práve u detí je hra ideálnou formou učenia sa cudzieho jazyka. „Dôležité je s dieťaťom komunikovať, debatovať s ním o reálnych situáciách, rozprávať sa, čítať mu rozprávky a do každodenného života zahrnúť hry na učenie angličtiny. Nemali by sme ho nútiť učiť sa štandardným spôsobom v podobe memorovania slovíčok a sedením nad cvičeniami z učebníc. Učenie nerovná sa „sedenie nad knihou“,“ upozorňuje riaditeľka The Bridge, Klaudia Bednárová.

Angličtina hrou pre deti

S deťmi už vo veľmi skorom veku môžete hrať interaktívne hry v angličtine a pozerať rozprávky v cudzom jazyku. „Ak ich na ne navyknete od začiatku, budú sa tešiť a zároveň sa učiť anglicky. Základ sa vďaka tomu naučia prirodzene. Získajú potrebné návyky,“ dopĺňa Klaudia.

Pesničky a videá

Youtube je plný skvelých náučných videí, ktoré sú poučné, no zároveň dostatočne krátke na to, aby si pri nich deti udržali pozornosť.

Tu nájdete veľmi pekné a krátke videá na opakovanie prvých slovíčok. Tieto zvládnu deti aj s frekvenciou jedno denne. Je ich tam okolo sto.

Tento kanál obsahuje okrem pesničiek i dlhšie rozprávky (s titulkami)  a slovíčka postupne podľa písmeniek abecedy.

Magic Box English Channel ponúka pesničky, slovíčka aj príbehy pre trochu väčšie deti.

Pamätajte, že:

  • deťom stačí púšťať pár pesničiek alebo jedno náučné video týždenne, a dajú sa vyberať náhodne. Sami si rýchlo nájdu svoje obľúbené.
  • skúste ich nechať opakovať po pesničke, aj keď možno nebudú rozumieť všetkému čo spievajú. Ak rozumiete textu, vysvetlite im príbeh piesne a príbehu.

Kreslené rozprávky Warrena Buffeta

Rozprávky v anglickom jazyku hľadajte na youtube alebo Netflixe. Pre školopovinné deti odporúčame skvelý kreslený seriál The Secret Millionnaire ClubAnimovaný mentor, americký investor Warren Buffet, dáva skupinke malých kamarátov cez dobrodružstvá a príhody praktické lekcie zo sveta financií, peňazí a obchodu.
Ak hľadáte anglické hry pre deti, výbornými online pomôckami na učenie vrátane hravých (aj rozprávkových) videí, piesní, interaktívnych úloh vytvára British Council na a Cambridge English .
Skúste si stiahnuť detské anglické knihy alebo sa inšpirovať skvelým portálom Open Culture, kde si podklady sťahujete opäť bezplatne
Alebo sa s deťmi zahrajte vlastné hry na angličtinuVytvorte si akúkoľvek aktivitu, ktorá vás nadchne a rozprávajte sa pri nej všetci spolu po anglicky.
Okrem prirodzených foriem učenia myslime aj na pohybPozitívne vplýva na mozgovú činnosť dieťaťa. Vedci prišli na to, že kvôli nedostatku pohybu mozog dieťaťa nové učivo nedostatočne vstrebáva. Čas nad online učením odporúčame kombinovať s prechádzkou na vzduchu a na slnku.

„Tí, ktorí sa hrajú zriedka, stanú sa zraniteľnými voči stresu alebo stratia liečivú silu humoru.“
Sutart Brown

Presne tak. Využite hry na učenie angličtiny. Hra nám aj v dospelosti dáva priestor zabudnúť na každodenné povinnosti a stres a naplno vhupnúť do sveta, ktorý sme kedysi tak dôverne poznali.
Ak vás už dostatočne neočarí Scrabble či Dixit, je na čase zapojiť hru do učenia angličtiny a vytvoriť si vlastné interaktivne hry v angličtine. Neklaďte svojej fantázii žiadne pravidlá. Vymyslite si svoju vlastnú hru a skúste počas nej hovoriť po anglicky. Takto bude angličtina hrou pre deti, ale aj pre vás.

Vyskúšajte super aplikáciu na učenie textov piesní
Kreatívne duše milujúce literatúru a umenie pohladí super tip od našej riaditeľky Klaudie Bednárovej. Môžete si tu stiahnuť stovky bezplatných kníh, textov, hier.

Naučte sa niečo nové. Úplne.

Je niečo, čo ste vždy chceli vedieť, nemali ste však na to „bunky“ ani čas? Tipy na vlastnú tvorbu nájdete v online svete pod skratkou DIY. Stačí zadať heslo do youtube a vynoria sa vám stovky inštruktážnych videí. Napríklad o tom, ako si vylepšiť dekorácie v domácnosti, osvojiť si si zlepšováky pri varení a pečení, vyrobiť pomôcky do bytu či hračky pre deti, puzdra na mobil, kúzla Harryho Pottera, dekorácie do bytu či aktuálne ochranné alebo hygienické pomôcky.
Ak máte čas navyše, kľúčové slová ako DIY, best diy ideas stačí zadať do Googlu. Nájdete množstvo vecí, ktoré môžu byť užitočné pre vás či vašu domácnosť.

Vytvárajte praktické hry

Aj upratovanie môže byť hra. Stačí sa naň pozrieť novými očami, rozhodnúť sa, aké miesto v dome, v práci, v byte skrášlite. Vyhláste súťaž o to, kto z rodiny vyhodí najviac starých harabúd a na záver súťaže sa odmeňte.
Hru môžete nazvať Marie Kondo Day a tipmi najznámejšej japonskej expertky na upratané domovy sa inšpirovať aj na jej web stránke www.konmari.com . Pred tým, ako odštartujete upratovaciu brigádu, pozrite si základnú „upratovaciu slovnú zásobu“ a s upratovacou čatou komunikujte po anglicky.

Spravte si English Evening

Čo keby ste si jeden večer vytvorili celý anglický? Môžete doma vyhlásiť English Thursdays a spraviť si z nich tradíciu vašej rodiny. Všetko, čo budete podnikať, robte v anglickom jazyku.
Večeru uvarte na základe nového originálneho receptu z youtubu, spoločne varte a pokyny si dávajte v anglickom jazyku. Spoločne si pozrite dobrý film, pustite dobrú audio knihu (tip od našej riaditeľky Klaudie Bednárovej na super zdroj, kde si audio knihy sťahujete bezplatne ) alebo konverzujte pri stole, o tom, čo ste v daný deň zažili, alebo si pripravujte plány na ďalší. Samozrejme v anglickom jazyku.

Úspech ste vo svojom odbore dosiahli vtedy, keď neviete, či to, čo robíte, je práca alebo hra. – Warren Beatty

×