Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Chcete, aby sa vaše deti hravo naučili angličtinu? Vyskúšajte tieto zábavné aktivity.

<strong>Chcete, aby sa vaše deti hravo naučili angličtinu? Vyskúšajte tieto zábavné aktivity.</strong>

„Je paradoxné, že veľa učiteľov a rodičov stále rozlišuje medzi časom na učenie a časom na hru bez toho, aby medzi nimi videli životne dôležité spojenie.“

Leo F. Buscaglia

Súhlasíme. Veď kto by nemal rád hry? To, že ak ich prenesiete do procesu učenia, mozog vycíti pohodu a začne spúšťať pozitíve chemické reakcie, vieme už hádam všetci. Všetko si osvojíte ľahšie a rýchlejšie. A práve u detí je hra ideálnou formou učenia sa cudzieho jazyka.

„Dôležité je s dieťaťom komunikovať, debatovať s ním o reálnych situáciách, rozprávať sa, čítať mu rozprávky a do každodenného života zahrnúť hry na učenie angličtiny, “ hovorí riaditeľka The Bridge Klaudia Bednárová. „Nemali by sme ho nútiť učiť sa štandardným spôsobom v podobe memorovania slovíčok a sedením nad cvičeniami z učebníc. Učenie nerovná sa „sedenie nad knihou“.“

Ako na to? Angličtina hrou

S deťmi už vo veľmi skorom veku môžete hrať interaktívne hry v angličtine a pozerať rozprávky v cudzom jazyku. „Ak ich na ne navyknete od začiatku, budú sa tešiť a zároveň sa učiť anglicky. Základ sa vďaka tomu naučia prirodzene. Získajú potrebné návyky,“ dopĺňa Klaudia.

Spievajte pesničky a pozerajte videá

Youtube je plný skvelých náučných videí, ktoré sú poučné, no zároveň dostatočne krátke na to, aby si pri nich deti udržali pozornosť.

Pamätajte, že:
  • Videá môžete deťom púšťať náhodne. Sami si rýchlo nájdu svoje obľúbené.
  • Deťom stačí púšťať pár pesničiek alebo jedno náučné video týždenne.
  • Skúste ich nechať opakovať po pesničke, aj keď možno nebudú rozumieť všetkému, čo spievajú.
  • Ak rozumiete textu, vysvetlite im príbeh piesne a príbehu.

ELF Kids videos 

Približne sto veľmi pekných krátkych videí na opakovanie prvých slovíčok, ktoré zvládnu deti pozerať aj s frekvenciou jedno denne.

English Singsing

Okrem pesničiek tu nájdete i dlhšie rozprávky (s titulkami) a učenie slovíčok postupne podľa písmeniek abecedy.

Magic Box English Channel

Pesničky, slovíčka aj príbehy pre trochu väčšie deti.

Vyskúšať môžete aj túto super aplikáciu na učenie textov piesní.

Pozerajte a čítajte rozprávky

Rozprávky v anglickom jazyku hľadajte na Youtube alebo Netflixe, prípadne si skúste stiahnuť detské anglické knihy alebo sa inšpirovať skvelým portálom Open Culture, kde si podklady sťahujete tiež bezplatne.

The Secret Millionnaire Club

Skvelý kreslený seriál, ktorý odporúčame pre školopovinné deti. Animovaný mentor, americký investor Warren Buffet, dáva skupinke malých kamarátov cez dobrodružstvá a príhody praktické lekcie zo sveta financií, peňazí a obchodu.

Kreatívne duše milujúce literatúru a umenie pohladí aj tento super tip od našej riaditeľky Klaudie Bednárovej. Tu si môžete stiahnuť stovky bezplatných kníh, textov či hier.

Hrajte sa hry

„Tí, ktorí sa hrajú zriedka, stanú sa zraniteľnými voči stresu alebo stratia liečivú silu humoru.“

Stuart Brown

Presne tak. Využite hry na učenie angličtiny. Hra nám aj v dospelosti dáva priestor zabudnúť na každodenné povinnosti a stres a naplno vhupnúť do sveta, ktorý sme kedysi tak dôverne poznali.

British Council a Cambridge English

Hrať sa hry môžete vyskúsať aj online. Na stránkach British Council a Cambridge English nájdete nielen anglické hry pre deti, ale aj výborné online pomôcky na učenie vrátane hravých (aj rozprávkových) videí, piesní či interaktívnych úloh.

Kreativite sa medze nekladú

Ak vás už dostatočne neočarí Scrabble či Dixit, je na čase vytvoriť si vlastné interaktívne hry v angličtine. Neklaďte svojej fantázii žiadne pravidlá. Vymyslite si svoju vlastnú hru a skúste počas nej hovoriť po anglicky. Takto bude angličtina hrou pre deti, ale aj pre vás.

Vytvárajte praktické hry

Hrou môže byť napríklad aj upratovanie. Stačí sa naň pozrieť novými očami, rozhodnúť sa, aké miesto v dome, v práci, v byte skrášlite. Vyhláste súťaž o to, kto z rodiny vyhodí najviac starých harabúrd a na záver súťaže sa odmeňte. Hru môžete nazvať Marie Kondo Day a tipmi najznámejšej japonskej expertky na upratané domovy sa inšpirovať aj na jej web stránke www.konmari.com . Pred tým, ako odštartujete upratovaciu brigádu, pozrite si základnú „upratovaciu slovnú zásobu“ a s upratovacou čatou komunikujte po anglicky.

Spravte si English Evening

Čo keby sa jeden z vašich večerov stal úplne anglickým? Môžete doma vyhlásiť English Thursdays a spraviť si z toho rodinnú tradíciu. Všetko, čo budetev ten večer podnikať, robte v anglickom jazyku.

Večeru uvarte na základe nového originálneho receptu z Youtube, spoločne varte a pokyny si dávajte v anglickom jazyku. Spoločne si pozrite dobrý film, pustite dobrú audioknihu (vynikajúci tip od našej riaditeľky Klaudie Bednárovej na super zdroj, kde si audioknihy sťahujete bezplatne) alebo konverzujte pri stole, o tom, čo ste v daný deň zažili, alebo si pripravujte plány na ďalší. Samozrejme v anglickom jazyku.

Naučte sa niečo nové. Úplne.

Úspech ste vo svojom odbore dosiahli vtedy, keď neviete, či to, čo robíte, je práca alebo hra.

Warren Beatty

Je niečo, čo ste vždy chceli vedieť, nemali ste však na to „bunky“ ani čas? Tipy na vlastnú tvorbu nájdete v online svete pod skratkou DIY. Stačí zadať heslo do Youtube a vynoria sa vám stovky inštruktážnych videí. Vyberte tie činnosti, do ktorých viete zapojiť aj svoje ratolesti a pustite sa do práce!

Hľadáte, ako si vylepšiť dekorácie v domácnosti, osvojiť si si zlepšováky pri varení a pečení, vyrobiť pomôcky do bytu či hračky pre deti, puzdra na mobil, kúzla Harryho Pottera, dekorácie do bytu či aktuálne ochranné alebo hygienické pomôcky? Nájdete čokoľvek, na čo si spomeniete! Stačí zadať do Googlu kľúčové slová ako DIY, best diy ideas.

Nezabudnite na prechádzky

Okrem prirodzených foriem učenia treba myslieť aj na pohyb, ktorý pozitívne vplýva na mozgovú činnosť dieťaťa. Vedci prišli na to, že kvôli nedostatku pohybu mozog dieťaťa nové učivo vstrebáva nedostatočne. Čas strávený online či akýmkoľvek iným učením odporúčame kombinovať s prechádzkou na vzduchu a na slnku. A možno budete príjemne prekvapení, keď sa vás deti začnú aj vonku vypytovať, ako sa anglicky povedia veci, ktoré na vychádzke uvidíte. 🙂

×