Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Lektorka právnickej angličtiny Michele: Nevyučovala by som už pre žiadnu inú školu.

Lektorka právnickej angličtiny Michele: Nevyučovala by som už pre žiadnu inú školu.

Jazyková škola, to nie sú len cvičenia a učebnice, sú to predovšetkým skúsení a kvalifikovaní lektori, vďaka ktorým sa už množstvu našich študentov otvorila brána do sveta angličtiny. A sú to nielen profesionáli vo svojom odbore, ale aj zaujímaví ľudia, svetobežníci i svojrázne osobnosti. Spoznajte ich s nami lepšie.

Michele Hogan je skúsená právnička pochádzajúca z Bostonu, ktorá sa špecializuje na učenie právnickej angličtiny. Právo je jej vášeň, čo sa prejavuje aj na jej hodinách. Spolu so študentami zanietene diskutujú o rozdieloch medzi slovenským a americkým právnym systémom, o právnických prípadoch a terminológii. Má však aj ďalšiu vášeň, a tou je písanie. Prečítajte si v rozhovore, kto produkuje jeden z jej scenárov, aj to, ako sa od práce imigračnej právničky dostala až k učeniu angličtiny v Bratislave.

Povedz nám viac o tvojom domove.

Boston je najväčšie mesto v Novom Anglicku, severovýchodnej oblasti Spojených štátov. Moji predkovia z matkinej strany tam prišli na Mayfloweri, prvej lodi, ktorá vyplávala z Anglicka v roku 1620, a zostali tam viac ako 300 rokov. Otcov dedo prišiel neskôr z Írska, na začiatku dvadsiateho storočia, a tiež sa usídlil na brehoch Nového Anglicka. Boston je chladný a zasnežený, no zároveň pestrý, s vysokou úrovňou vzdelanosti, Atlantickým oceánom na východe a horami na západe, a ja ho milujem, aj keď som ho opustila už pred viac ako polovicou môjho života.

Cnie sa ti niekedy za domovom?

Boston a oceán mi stále chýbajú, ale na druhej strane som šťastná, že mám, na rozdiel od väčšiny mojich predkov, možnosť zažiť život aj mimo Nového Anglicka.

Ako si sa dostala k učeniu angličtiny?

Tým najnepravdepodobnejším spôsobom. 11. septembra 2001 som bývala v New Yorku a keď spadli Dvojičky, s nimi padla aj moja práca imigračnej právničky v Chinatowne. Na to, aby som si hľadala ďalšiu prácu v tomto odbore, som bola príliš deprimovaná, a vtedy mi kamarát povedal o učení angličtiny v zahraničí. O Bratislave som nič nevedela, ale počula som o nej od východonemeckého priateľa jedného z mojich synov, tak som si jednoducho cez Google vyhľadala „Učiť angličtinu v Bratislave“. Hneď sa objavili pracovné ponuky a zvyšok už poznáte!

Koľko rokov už učíš angličtinu?

Začala som v roku 2002 a postupne som sa sústredila na právnickú angličtinu. Kedy som začala učiť pre The Bridge, si už presne nepamätám, ale bolo to dávno, možno v roku 2009 alebo 2010?

Ako si sa dostala do The Bridge?

Poznala som Klaudiu ešte z obdobia, keď sme obidve učili pre inú bratislavskú školu. Keď začínala s The Bridge, tak ma kontaktovala.

Kde si pracovala predtým?

Ako som už spomenula, mojou predchádzajúcou prácou bola práca imigračnej právničky v Chinatowne v New Yorku, kde som žila šestnásť rokov a vychovala moje deti. To, že som sa „posunula ďalej“, nebolo dobrovoľné a Bratislava s učením angličtiny mali slúžiť len ako dočasné opatrenia, kým sa nespamätám z 11. septembra, ale napokon to vyšlo inak!

V čom je podľa teba škola The Bridge iná ako tie ostatné?

Čo sa týka The Bridge, nevyučovala by som už pre žiadnu inú školu. Od iných škôl sa odlišuje tým, že: 1.) sa hlboko zaujíma o poskytovanie kvalitného vzdelania svojim študentom, 2.) robí všetko pre to, aby odmenila dobrých učiteľov platom a ďalšími benefitmi, 3.) učiteľom poskytuje neustále vzdelávanie a 4.) robí všetko pre to, aby reagovala na akékoľvek obavy či problémy učiteľov a študentov.

Ktorú súčasť svojej práce máš najradšej?

Na učení angličtiny najviac milujem to, keď mám pocit, že som naozaj nadviazala kontakt so študentom a poskytla mu užitočné informácie. Milujem, keď vidím, ako sa moji študenti zlepšujú, opravujú svoje chyby a stávajú sa v novom jazyku čoraz sebavedomejšími.

Čo ti u študentov najviac lezie na nervy?

Obvykle mi študenti na nervy veľmi nelezú. To, čo sa mi zdá byť k tomu najbližšie, je nepravidelná dochádzka, ktorou znemožňujú akýkoľvek pokrok, a to, keď v právnickej angličtine stále trvajú na používaní nesprávnych prekladov právnych pojmov aj po tom, keď sa už naučia správnu terminológiu.

Aká je tvoja najlepšia vlastnosť a aká je tá najhoršia?

Najlepšie veci sú pravdepodobne nadšenie a kreativita, najhoršie sú netrpezlivosť a vyhýbanie sa administratívnym úlohám.

Čomu sa venuješ vo svojom voľnom čase?

Momentálne som scenáristka, jeden z mojich scenárov, medzi inými, práve produkujú Casey Affleck a Robert Redford. Zatiaľ sa ale nič neocitlo na plátne. 🙁

Máte chuť zlepšiť si svoju právnickú terminológiu v angličtine? Napíšte nám na kurzy@thebridge.sk alebo zavolajte na číslo +421 948 104 916 a možno vám sadne práve jeden z kurzov so spoločenskou a empatickou lektorkou Michele.

×