Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

10 vecí, ktoré ste o Halloweene nevedeli!

10 vecí, ktoré ste o Halloweene nevedeli!

Halloween je sviatok, ku ktorému sa v anglicky hovoriacich krajinách viažu rôzne kostýmy a masky, ako aj strašidelná výzdoba v podobe vyrezávaných tekvíc, pavučín, netopierov a kostlivcov.

V Amerike, kde deti navštevujú svojich susedov a známych, sa navyše spája aj s koledou Trick-or-Treat, za ktorú deti dostávajú sladkosti.

U nás tento sviatok nie je až taký populárny, a to najmä kvôli Sviatku všetkých svätých. V posledných rokoch sa ale aj u nás rozšíril zvyk vyrezávať tekvice, alebo chodiť v kostýmoch na špeciálne halloweenske oslavy.

Zostavili sme pre vás rebríček 10 zaujímavostí, ktoré ste o Halloweene nevedeli.

10. Pôvod

Hoci si väčšina ľudí myslí, že Halloween pochádza z Ameriky, pravda je iná. Sviatok všetkých strašidiel má svoj pôvod v Írsku ako keltský sviatok. V angličtine dokonca “Halloweenen” doslova znamená predvečer všetkých svätých.

9. Tekvica

Vyrezávaná tekvica má v angličtine aj svoje meno: volá sa Jack O´Lantern.

8. Rekordy

Rekord v najväčšom počte naraz rozsvietených tekvíc Jack O´Lantern drží Boston. Toto mesto v americkom štáte Massachusetts zapálilo na Halloween až 30 128 tekvíc.

7. Zbadáte bosorku

Hovorí sa, že ak si na Halloween o polnoci oblečiete šaty naopak a budete po ulici kráčať dozadu, uvidíte bosorku. Vyskúšajte a dajte nám vedieť, či je to pravda 🙂

6. Strach z Halloweenu? Haha.

Halloween síce má byť sviatkom strašidelným, ale čo robiť keď sa bojíte až príliš? Navštíviť doktora. Strach z Halloweenu sa medicínsky nazýva samhainofóbia 🙂

5. Zárobky

Napriek tvrdej konkurencii v podobe Dňa vďakyvzdania, Halloween stále zostáva druhým najlepšie zarábajúcim sviatkom v anglicky hovoriacich krajinách – samozrejme, po Vianociach.

4. Spln mesiaca na Halloween? Nezmysel?

Spln mesiaca sa objavuje takmer v každom halloweenskom filme, ale v skutočnosti je o čosi zriedkavejší. Mali sme ho možnosť vidieť napríklad v roku 2020, ale na ten ďalší si počkáme až do roku 2039!

3. Pokuta za koledu

Hoci Trick-Or-Treat je populárnou aktivitou počas Halloweenu, deti staršie ako 12 rokov by mali radšej zostať doma. V meste Belleville v štáte Illinois môže totiž akýkoľvek tínedžer starší ako 12 rokov dostať za koledu Trick-or-Treat pokutu až 1000 USD.

2. Najvačšia tekvica

Najväčšia Halloweenska Jack O’Lantern tekvica bola odvážená v roku 2010 v USA a vážila takmer 821 kg. Jej majiteľ Scott Cully sa tým zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.

1. Najvačšia párty

Usporiadať najväčšiu halloweensku party na svete je asi nemožné, no každý rok sa o to v rámci dobročinnej akcie pokúša Louisville v štáte Kentucky – v Louisvillskej ZOO sa koná veľká Halloweenska party pre deti.

Images: unsplash.com, pexels.com

×