Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Ako sa učiť angličtinu prostredníctvom rozprávok

Ako sa učiť angličtinu prostredníctvom rozprávok

Kde bolo, tam bolo, žilo raz veľa detí, ktoré sa potrebovali a chceli učiť angličtinu, no ich rodičia netušili, ako a kedy to urobiť čo najlepšie.

Nájde sa vôbec niekto, kto nikdy nečítal ani nepozeral rozprávky či sa učil slovíčka a vety prostredníctvom rozprávok začínajúcich typickým „Kde bolo, tam bolo“? Príbehy sú nepochybne tým najpútavejším a najzábavnejším spôsobom, ako nadobudnúť vedomosti a rozvinúť svoje jazykové zručnosti. Väčšina učebníc angličtiny preto obsahuje príbehy, anekdoty a krátke články, ktoré ozvláštňujú výučbový proces a robia ho zábavnejším. Prinesme teda do tohto úžasného sveta učenia sa nejaké rozprávky!

Einstein raz povedal: „Ak chcete, aby vaše deti boli inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli ešte inteligentnejšie, čítajte im rozprávok ešte viac.“ Nuž, Einstein je nepochybne jedným z najväčších géniov v histórii ľudstva. Myslíte si, že aj jemu čítali rozprávky? Stavím sa, že áno, a určite nie málo!

Deti čítanie a pozeranie rozprávok zbožňujú. Vlastne si myslím, že aj my dospelí ich máme radi, tak prečo nedať prostredníctvom nich učeniu angličtiny nejaké kúzlo, romantiku a vzrušujúce prvky? Výučba cudzieho jazyka nemusí predstavovať len cvičenia z gramatiky a drilovanie slovníka. Je tam toho oveľa viac a pri rozprávkach na veku vôbec nezáleží. Začať môžete prakticky kedykoľvek.

Keďže sú známe po celom svete a preložené do mnohých jazykov, väčšina detí niektoré rozprávky pozná, takže čítanie alebo pozeranie už známych príbehov v angličtine pre ne nebude tak náročné na porozumenie, ako by sa najskôr mohlo zdať. Samozrejme, je dôležité zvoliť také, s ktorými sa už deti stretli vo svojom materinskom jazyku. Vďaka tomu získajú pevnú pôdu pod nohami a dôležitý kontext, ktorý zabráni frustrácii v prípade neporozumenia slovíčkam či niektorým vetám. Dobrým príkladom všeobecne známej rozprávky medzi slovenskými deťmi je Popoluška. Deti na Slovensku už poznajú svoju verziu tejto rozprávky, takže si ju pri čítaní jej anglickej verzie „Cinderella“ automaticky spoja s Popoluškou a porozumenie rozprávke ako celku bude pre ne tak omnoho jednoduchšie.

Keď sa dieťa začne učiť angličtinu, je veľmi dôležité k odovzdávaniu nových vedomostí pristupovať pútavo a udržať dostatočnú motiváciu. Väčšinu detí baví práve čítanie, pozeranie alebo počúvanie príbehov, prostredníctvom ktorého môžu rozvíjať svoju predstavivosť a svet okolo seba. Rozprávky deťom poskytujú všetky potrebné prvky na to, aby ich príbeh zaujal a nadchol. A čím viac sa ponoria do príbehu, tým viac nových slovíčok si môžu osvojiť.

Som si istý, že si veľa rozprávok pamätáte aj vy. Možno nie celkom do detailov, ale minimálne to, o čom sú. Dokonca by ste dokázali prerozprávať väčšie časti z nich, aj keď ste knihu rozprávok nevzali do rúk pekných pár rokov. Je to tak preto, lebo keď vám ich kedysi niekto čítal alebo ste si nejakú čítali sami, zrejme ste sa tešili a boli ste z príbehu nadšení. Je to len dôkaz toho, že rozprávky sú schopné prežiť v našich mysliach veľmi dlho, ak nie navždy.

Rozprávky, tak ako aj množstvo iných kníh, sa dajú čítať na rôznych úrovniach. Na trhu môžete nájsť špeciálne knihy, takzvané „graded readers“ určené priamo tým, ktorí sa jazyk ešte len učia. Vyberiete si z rôznych úrovní náročnosti od začiatočníkov až po pokročilých, pričom v príbehu vždy nájdete len tak náročné slovíčka, ako aktuálne zvládnete. Vďaka tomu sa vám príbeh bude čítať ľahko a s radosťou. Keď príde na filmy, nuž, to je celkom iný príbeh. Väčšina z nich nie je robená pre tých, ktorí sa učia cudzí jazyk, no ak si predtým daný príbeh prečítate, určite vám to pri porozumení filmu veľmi pomôže.

Tu je zopár tipov, ako čítať rozprávky vašim deťom.

  • Robte rôzne hlasy, dramatické pauzy a nebojte sa využívať aj reč tela, vďaka čomu vytvoríte magickú atmosféru a predovšetkým upútate pozornosť vášho dieťaťa.
  • Na to, aby ste príbeh ešte viac oživili, využívajte masky alebo bábky.
  • Vyberajte rozprávky s vhodnou úrovňou a také, ktoré dieťa pozná. Osvojovanie si cudzieho jazyka to značne uľahčí.
  • Zapojte do príbehu aj deti. Nech robia rôzne hlasy alebo opakujú slovíčka a vety spolu s vami.

Veríme, že vám tento článok pomohol a inšpiroval vás, aby ste aj vy nejakú rozprávku po anglicky svojim deťom prečítali. Snáď sa budú učiť šťastne aj potom, čo zazvoní zvonec a rozprávke bude koniec.

Tu je zopár odkazov na stránky, kde môžete nájsť rozprávky v angličtine:

https://www.storynory.com

A zopár jednoduchých rozprávok dostupných online:

https://www.dltk-teach.com/rhymes/littlered/story.htm

http://www.eastoftheweb.com/short-stories/UBooks/FrogPrin.shtml

Napísal Luis Patrocínio

×