Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Chcete, aby sa vaše deti zlepšili v angličtine? Čítajte im rozprávky!

<strong>Chcete, aby sa vaše deti zlepšili v angličtine? Čítajte im rozprávky!</strong>

Kde bolo, tam bolo, žilo raz veľa detí, ktoré sa potrebovali a chceli učiť angličtinu, no ich rodičia netušili, ako a kedy to urobiť čo najlepšie.

Ako zaujať deti?

Keď sa dieťa začne učiť angličtinu, je veľmi dôležité k odovzdávaniu nových vedomostí pristupovať pútavo a udržať dostatočnú motiváciu. Ale ako to dosiahnuť? Väčšinu detí baví práve čítanie, pozeranie alebo počúvanie príbehov, prostredníctvom ktorého môžu rozvíjať svoju predstavivosť a svet okolo seba.

Za všetkým hľadajte príbeh

Výučba cudzieho jazyka už nemusí predstavovať len cvičenia z gramatiky a drilovanie slovníka. Rozprávky deťom poskytujú všetky potrebné prvky na to, aby ich príbeh zaujal a nadchol. Väčšina učebníc angličtiny práve preto obsahuje príbehy, anekdoty a krátke články, ktoré ozvláštňujú výučbový proces a robia ho zábavnejším. Veď nájde sa vôbec niekto, kto nikdy nečítal ani nepozeral rozprávky začínajúce typickým „Kde bolo, tam bolo“?

Príbehy, ktoré s nami zostanú

Som si istý, že si veľa rozprávok pamätáte aj vy. Možno nie celkom do detailov, ale minimálne to, o čom sú. Dokonca by ste dokázali prerozprávať väčšie časti z nich, aj keď ste knihu rozprávok nevzali do rúk pekných pár rokov. Je to tak preto, lebo keď vám ich kedysi niekto čítal alebo ste si nejakú čítali sami, zrejme sa vám páčila a boli ste z príbehu nadšení. Je to len dôkaz toho, že rozprávky sú schopné prežiť v našich mysliach veľmi dlho, ak nie navždy.

Vedel to aj Einstein

Einstein raz povedal: „Ak chcete, aby vaše deti boli inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli ešte inteligentnejšie, čítajte im rozprávok ešte viac.“ Nuž, Einstein je nepochybne jedným z najväčších géniov v histórii ľudstva. Myslíte si, že aj jemu čítali rozprávky? Stavím sa, že áno, a určite nie málo!

Dobrodružstvo učenia sa

Deti čítanie a pozeranie rozprávok zbožňujú. Vlastne si myslím, že aj my dospelí ich máme radi, tak prečo nedať prostredníctvom nich učeniu angličtiny nejaké kúzlo, romantiku a vzrušujúce prvky? Je tam toho oveľa viac a pri rozprávkach na veku vôbec nezáleží. Začať môžete prakticky kedykoľvek. Tak prinesme do tohto úžasného sveta učenia sa nejaké rozprávky!

Tu je zopár tipov, ako to urobiť čo najlepšie:

  • Vyberajte rozprávky s vhodnou úrovňou

Rozprávky sa, tak ako aj množstvo iných kníh, dajú čítať na rôznych úrovniach. Na trhu môžete nájsť špeciálne knihy, takzvané „graded readers“ určené priamo tým, ktorí sa jazyk ešte len učia. Vyberiete si z rôznych úrovní náročnosti od začiatočníkov až po pokročilých, pričom v príbehu vždy nájdete len tak náročné slovíčka, ako aktuálne zvládnete. Vďaka tomu sa vám príbeh bude čítať ľahko a s radosťou.

Tu sú tri jednoduché rozprávky, ktorými môžete začať:

The Princess and the Pea – Princezná na hrášku

Little Red Riding Hood – Červená čiapočka

The Frog Prince – Žabí princ

  • Zvoľte príbehy, ktoré dieťa pozná

Keďže rozprávky sú známe po celom svete a preložené do mnohých jazykov, väčšina detí niektoré z nich pozná, takže čítanie alebo pozeranie už známych príbehov v angličtine pre ne nebude tak náročné na porozumenie, ako by sa najskôr mohlo zdať. Samozrejme, je dôležité zvoliť také, s ktorými sa už deti stretli vo svojom materinskom jazyku. Vďaka tomu získajú pevnú pôdu pod nohami a dôležitý kontext, ktorý zabráni frustrácii v prípade neporozumenia slovíčkam či niektorým vetám.

Dobrým príkladom všeobecne známej rozprávky medzi slovenskými deťmi je Popoluška. Deti na Slovensku už poznajú svoju verziu tejto rozprávky, takže si ju pri čítaní jej anglickej verzie „Cinderella“ automaticky spoja s Popoluškou a porozumenie rozprávke ako celku bude pre ne tak omnoho jednoduchšie.

  • Robte rôzne hlasy, dramatické pauzy a nebojte sa využívať aj reč tela, vďaka čomu vytvoríte magickú atmosféru a predovšetkým upútate pozornosť vášho dieťaťa

Nehanbite sa trochu odviazať. Čím hlbší hlas dáte drakovi a čím viac citosloviec použijete, tým bude mať vaše rozprávanie lepší ohlas!

  • Zapojte do príbehu aj deti – požiadajte ich, nech robia rôzne hlasy alebo opakujú slovíčka a vety spolu s vami

Čím viac sa deti ponoria do príbehu, tým viac nových slovíčok si môžu osvojiť. Urobte všetko preto, aby sa do rozprávania aktívne zapájali. Nielenže sa viac zabavíte, ale deti si tak precvičia slovíčka hneď v praxi.

  • Na to, aby ste príbeh ešte viac oživili, využívajte masky alebo bábky

Vizuálna stránka niekedy pomôže nielen k lepšej koncentrácii na príbeh, ale aj k lepšiemu zapamätaniu toho, čo zobrazuje. Na obsadenie hlavných rolí vám postačia aj obyčajné plyšáky.

Kde bolo, tam bolo…

Už máte rozprávku na dnešný večer vybranú? My veríme, že vám tento článok pomohol a inšpiroval vás, aby ste aj vy nejakú po anglicky svojim deťom prečítali, vybrať si môžete napríklad aj v online knižnici Storynory.  A vaše deti sa budú učiť šťastne aj potom, čo zazvoní zvonec a rozprávke bude koniec. 🙂

https://www.storyberries.com/fairy-tales/

Napísal Luis Patrocínio

×