Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Tipy na knihy po anglicky pre začiatočníkov

Tipy na knihy po anglicky pre začiatočníkov

Ak ste sa začali učiť angličtinu, určite sa už neviete dočkať, kedy si pozriete americký film v originálnom znení bez titulkov alebo si prečítate titul, na ktorý nedočkavo čakáte, ale v slovenskom preklade ešte na pulty kníhkupectiev nedorazil.

Tak ako väčšina dobrých vecí, ani dostatočná znalosť angličtiny však neprichádza zo dňa na deň a kým sa naplno ponoríme do výhod, ktoré nám znalosť cudzieho jazyka ponúka, musíme byť trpezliví. Máme pre vás však aj dobrú správu: nemusíte čakať, kým začnete čítať po anglicky. Môžete (a dokonca by ste mali) začať hneď! Čítať knihy v cudzom jazyku, ktorý sa učíme, je totiž dôležité nielen kvôli slovnej zásobe, ale aj kvôli fixovaniu gramatických štruktúr. A navyše, ak nás baví príbeh, prečítame viac, a teda sa viac naučíme.

Teraz už záleží iba na tom, aby ste si vybrali správne.

Starostlivo vyberajte

Keď hovoríme o tom, aby ste vyberali správne, nemyslíme tým konkrétny žáner či kvalitu samotnej literatúry. Ak s angličtinou ešte len začínate, dôležité je zvoliť tú správnu úroveň náročnosti. Vtedy si budete môcť text dostatočne vychutnať a zároveň si pri jeho čítaní adekvátne zlepšiť slovnú zásobu.

Ako nájsť tie správne?

Viacero veľkých vydavateľstiev, ktoré zastrešujú anglickú literatúru, pripravuje takzvané „easy readers“ – edície klasických aj populárnych moderných literárnych diel v zjednodušenej verzii s vetnou skladbou a slovnou zásobou prispôsobenou angličtinárom začiatočníkom. Medzi tie najznámejšie patria Macmillan Readers, Black Cat Cideb či Penguin Readers. Keď s angličtinou ešte len začínate, rozhodne by ste mali siahnuť po týchto vydaniach. Dokonca sú lepšie ako rozprávky, po ktorých mnohokrát siahneme, lebo máme pocit, že sú písané detským, jednoduchším jazykom. Pravdou však je, že aj v Červenej čiapočke často nájdeme archaizmy a rozprávkové slovíčka, ktoré sú pre nás len ťažko zrozumiteľné a dospelý človek ich takmer nevyužije.

Výhody „easy readers“

  • Vďaka jednoduchej slovnej zásobe nemusíte veľa listovať v slovníku
  • Nové slovíčka sa častejšie opakujú, vďaka čomu máte možnosť si ich lepšie zapamätať
  • Niektoré dokonca obsahujú aj obrázky, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť text.

A čo je tou najväčšou výhodou?

Keďže čítanie pre nás nie je náročné, viac nás baví a prináša nám pozitívnu motiváciu. Ak vidíme za sebou výsledky, hneď sa ochotnejšie ponoríme aj do domácej úlohy, ktorú sme dostali od lektora.

Zopár zásad na záver

Príbehy nás skrátka bavia viac ako učebnice, čo si budeme nahovárať. Nie každý vám však nutne musí sadnúť. Ak odrazu nadobudnete pocit, že sa vám číta ťažšie, skúste si prejsť týchto pár zásad a odhaliť možnú príčinu.

  • Dôležitá je pravidelnosť – nemusíte čítať celé hodiny, stačí si každý deň nájsť aspoň 15 minút – na príbeh tak nezabudnete a vtiahne vás lepšie do deja
  • Je ľahšie čítať romantický román ako Dostojevského – vyberajte si knihy, ktoré sú pútavé, nie zložité
  • Nie každú knihu, ktorú začnete čítať, musíte aj dočítať do konca – čítajte hlavne to, čo vás čítať baví
  • Nečítajte, ak vás zmáha únava – je ťažšie sústrediť sa a je možné, že sa vám bude menej dariť

Po dočítaní to nekončí

Ak ste prišli v knihe až nakoniec, gratulujeme! Myslite však na to, že len pri dočítaní to nekončí a pre svoju angličtinu môžete urobiť ešte viac.

  • Napíšte si 10 slovíčok, ktoré ste sa naučili
  • Napíšte si krátky obsah knihy, maximálne do 250 slov
  • Pred zrkadlom sami sebe obsah knihy prerozprávajte

Opakovanie je matka múdrosti, a preto sa nebojte knihu prečítať aj viackrát. Dokonca je ideálne, ak si vyberiete takú, ktorá existuje aj v audio podobe – najskôr čítajte, potom počúvajte aj s textom a potom už len počúvajte. Tento postup opakujte, až kým nebudete rozumieť pri počúvaní každému slovu! Prajeme veľa pekných chvíľ pri čítaní.

×