Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Certifikáty z angličtiny – poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší (CAE, FCE, IELTS, BEC – Higher)

Certifikáty z angličtiny – poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší (CAE, FCE, IELTS, BEC – Higher)

Certifikát z angličtiny je veľakrát kľúčom k štúdiu na zahraničnej univerzite či k úspešnej kariére v medzinárodnej spoločnosti. Dôvody na ich získanie môžu byť však rôzne. Niektorí ľudia ich preferujú ako oficiálny doklad o svojej úrovni angličtiny alebo si ich vytýčia ako konkrétny cieľ, ktorý chcú v štúdiu angličtiny dosiahnuť. Do ktorej skupiny patríte vy?

Najznámejšie a najviac rozšírené

Medzinárodné certifikáty IELTS a CAE/FCE (Cambridge) určite poznáte. Ale aký je medzi nimi rozdiel a ktorý si z nich zvoliť? Dobrý výber treba urobiť hneď na začiatku, podľa toho, čo s hotovým certifikátom zamýšľate a na aký účel ho budete potrebovať. Nelíšia sa totiž len formou, ale aj obdobím, počas ktorého zostávajú v platnosti.

Vyberte ten správny

Ak premýšľate o absolvovaní skúšky na certifikát, prvou zásadou je zvoliť ten, ktorý vyžaduje inštitúcia, do ktorej si plánujete poslať prihlášku či životopis. Ak však konkrétny požadovaný certifikát nie je uvedený, voľba je na vás. Potom si už stačí len vybrať podľa osobných preferencií.

FCE certifikát z anglického jazyka (First Certificate in English)

Certifikát FCE je oficiálnym dokumentom pre úroveň B2 a jeho využitie v praxi je, vzhľadom na daný level, samozrejme nižšie. V súčasnosti je tiež táto úroveň minimálnym očakávaním budúceho zamestnávateľa a predpokladom k naštartovaniu úspešnej kariéry, a to aj bez oficiálneho potvrdenia o vašej úrovni. Treba preto dobre zvážiť, či sa vám skúšku FCE oplatí absolvovať a nemali by ste radšej siahnuť po niektorom certifikáte vyššej úrovne.

CAE certifikát z anglicktého jazyka (Certificate in Advanced English)

Certifikát C1 Advanced, známy aj pod starším názvom Cambridge Advanced Certificate in English (CAE), slúži ako potvrdenie, že vaše jazykové zručnosti v angličtine dosahujú úroveň C1. Ak je vaša angličtina naozaj na tejto úrovni, nemal by pre vás byť problém skúšku úspešne absolvovať. V porovnaní s certifikátom IELTS totiž skúšky CAE prichádzajú s priamočiarymi otázkami, neobsahujú chytáky a testujú skutočne len vaše jazykové zručnosti a slovnú zásobu. Napriek tomu však odporúčame našu prípravu absolvovať a ísť takpovediac „na istotu“.

Výhody:
 • Neobmedzená platnosť
 • Žiadne chytáky ani zložito konštruované otázky
 • Stačí základná príprava
Nevýhody:
 • Väčšina zahraničných univerzít uprednostňuje certifikát IELTS
 • Jednorazová skúška, ktorú buď úspešne absolvujete, alebo odídete bez certifikátu
 • Menej žiadaný, postupne sa vytráca z trhu

Certifikát IELTS

Certifikát IELTS väčšinou vyžadujú zahraničné univerzity, práve kvôli jeho obmedzenej platnosti. Môžu tak mať istotu, že vaše vedomosti z jazyka ešte nestihli zapadnúť prachom a nestratíte sa ani pri náročných témach. Veľkou výhodou je, že certifikát IELTS funguje na báze bodovacieho systému, takže skúšku urobíte vždy, no otázne je, s akým výsledkom. Študentov do prípravných skupín rozdeľujeme na základe bodovacieho skóre, ktoré potrebujú dosiahnuť. Nižšia je v rozpätí od 6 do 6,5 (približne úroveň B2) a vyššia od 7 do 7,5 (C1). Dôležité je vopred zistiť, aké konkrétne skóre potrebujete na vaše účely dosiahnuť.

Háčikom však môžu byť samotné skúšky. Testy IELTS sa odlišujú od jednoduchého systému CAE, a tak je pri príprave potrebné dobre si osvojiť systém, ktorým sú otázky kladené a tiež celkovú stratégiu, akou ku skúške pristupovať. Ak by ste na skúšky zavítali bez prípravy, celkové skóre by napokon vôbec nemuselo zodpovedať vašim očakávaniam.

Výhody:
 • Úspešné absolvovanie skúšky a získanie certifikátu bez ohľadu na výsledok
 • Najobľúbenejší certifikát
 • Akceptovaný väčšinou zahraničných univerzít
Nevýhody:
 • Platnosť iba dva roky
 • Kvôli chytákom a systému kladenia otázok si vyžaduje dôkladnú prípravu

BEC – Vantage and BEC – Higher certifikáty z obchodnej angličtiny (Business English Certificate) 

Certifikát BEC Vantage v obchodnej angličtine zodpovedá stredne pokročilej úrovni B2, zatiaľ čo Certifikát BEC Higher je certifikátom pokročilej úrovne C1.

Táto skúška je určená pre tých z vás, ktorí už pracujú alebo sa pripravujú na zamestnanie v obchodnom alebo finančnom sektore a chcú si zdokonaliť svoje jazykové schopnosti pre komunikáciu so zahraničnými partnermi. Jej zameranie spočíva v odborných znalostiach angličtiny v obchodnom prostredí, ktoré sa odrážajú v špecializovanej slovnej zásobe, prítomnej vo všetkých jej častiach.

Skúška obsahuje testovanie ústneho a písomného prejavu, porozumenia prečítanému textu a počúvania. Témy sa týkajú podnikateľského prostredia, vzťahov medzi kolegami a klientmi, obchodných rokovaní, cestovania, písania emailov, telefonovania, výrobných procesov, produktov a ďalších oblastí obchodu a podnikania.

Čo je najťažšie?

Najtvrdším orieškom pre študentov bez ohľadu na to, o ktorý certifikát ide, je prevažne  „writing“ pasáž, ktorá si vyžaduje najviac prípravy a mentoringu od lektora. Práve preto naň v rámci našich kurzov kladieme osobitný dôraz. Kvalifikovanú pomoc pri príprave na skúšky na certifikát z angličtiny určite netreba podceniť. Prihláste sa na niektorý z našich kurzov a my vás pripravíme tak, aby vám ani táto zložka testu nerobila na čele vrásky.

Pripravte sa s nami

Skupinovú prípravu na certifikát FCE/CAE ponúkame už dlhoročne každú sobotu doobeda. V prípade prípravy na certifikát IELTS ponúkame individuálne lekcie a nedávno do našej ponuky pribudla aj úplná novinka – skupinová príprava na certifikát IELTS. Program sme vytvárali spoločne s našou špecialistkou na IELTS Dashou, ktorá má za sebou množstvo úspešne pripravených študentov na túto skúšku.

V čom sme iní?

Kľúčom je individuálny prístup ku každému z našich študentov, a to aj v prípade skupinových kurzov. Pred vstupom do prípravného kurzu dôkladne preskúmame vašu aktuálnu úroveň jazykových zručností a spoločne stanovíme cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Nebudeme vám ponúkať niečo, čo nepotrebujete alebo na to ešte nemáte potrebné znalosti jazyka. V prípade, že certifikát z angličtiny potrebujete, no zatiaľ nedosahujete požadovanú úroveň, poradíme vám a nastavíme celý program tak, aby ste čo najrýchlejšie a najefektívnejšie dosiahli svoj stanovený cieľ.

Vyberte si z aktuálnych otvorených kurzov prípravy na IELTS – Ponúkame intenzívne skupinové kurzy IELTS pre nižšiu úroveň (B2) aj pre vyššiu úroveň (C1) alebo Prípravný kurz na certifikát IELTS v malej skupine a ďalšie lekcie v online či offline forme. Získajte potrebné vedomosti na skúšky na certifikát z angličtiny priamo v centre Bratislavy alebo pohodlí domova.

Tešíme sa na vás! 🙂

Nenašli ste kurz, ktorý hľadáte? Napíšte nám alebo nás kontaktujte telefonicky a spoločne nájdeme riešenie, ktoré vám bude vyhovovať.

×