Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Náš tradičný The Bridge Camp: miesto, kde sa vaše deti naučia hovoriť po anglicky úplne prirodzene

Náš tradičný The Bridge Camp: miesto, kde sa vaše deti naučia hovoriť po anglicky úplne prirodzene

Usmiati lektori Luis a Sam vedú v našej jazykovej škole The Bridge letné tábory pre deti už viacero rokov. Po slovensky nerozprávajú, a tak sú deti v ich spoločnosti odkázané na komunikáciu výlučne v angličtine, vďaka čomu sa môžu do tohto jazyka úplne ponoriť. Prostredníctvom hier a konverzácie si osvoja nové slovíčka a popri tom si užijú kopec zábavy!

Tábor s tradíciou

Možno ste ho predtým poznali pod iným názvom, no The Bridge Camp v takmer nezmenenej forme pre vás v The Bridge pripravujeme už tretí rok. Rovnako ako po predošlé roky, aj na tento ročník sa naši lektori už usilovne chystajú a pre deti pripravujú týždeň plný hier, aktivít a najmä angličtiny. Prax majú bohatú, Luis sa na našich táboroch podieľa viac ako štyri roky a Sam má vo svojom táborovom životopise už päť úspešných zárezov. 

Vždy pripravení!

 „Každý rok si robíme dopredu plán, na ktorom pracujeme už niekoľko mesiacov pred začiatkom táborov,“ hovorí Sam. Samozrejme, bez plánov vopred to nejde, ale pripravení sú naozaj na všetko. V prípade, že by museli musieť vytiahnuť „plán B“, si lektori zakaždým pre istotu pripravia aj niekoľko ďalších aktivít do zálohy. „A ak nevyjde ani to, vždy sme pripravení aj improvizovať!“ dodáva Luis s úsmevom.

Angličtina pre každého

Ako dobre po anglicky potrebujú vaše deti vedieť, ak by sa chceli nášho tábora zúčastniť? Odpoveď je ľahká: akokoľvek! „Prichádzajú k nám deti s rôznou úrovňou angličtiny, a preto ich na letných táboroch v The Bridge nerozdeľujeme do skupín podľa veku, ale podľa toho, čo už vedia. Vďaka tomu sa v rámci doobedných aktivít dokážu naučiť viac,“ vysvetľuje Sam, „Neskôr počas dňa, keď hráme hry, však deti dochádzajú do styku aj s tými z ostatných skupín, aby sa stretli so všetkými účastníkmi letného tábora.“

Možno sa pýtate, čo sa stane, ak k nám do tábora príde dieťa, ktoré nevie po anglicky vôbec. Ako „prežije“ celý týždeň s výlučne anglicky hovoriacimi lektormi? Ani v tomto prípade sa nemusíte báť, veď to dobre poznáme. Deti si vždy nejako pomôžu – či im poradia ostatné deti alebo rýchlo pochopia veci z kontextu. Lektori, okrem toho, že si pomáhajú gestami, ktorými znázorňujú, čo od detí v rámci aktivít očakávajú, využívajú aj rôzne obrázky a názorné ukážky, vďaka ktorým deti nielen obsah pochopia, ale tiež si ho lepšie zapamätajú. „A keby prišlo k najhoršiemu, vždy máme poruke aj kolegov z našej školy, ktorí hovoria po slovensky a vieme ich kedykoľvek požiadať o pomoc,“ pripomína Sam.

Deti sú v učení rodení skokani

Luis hovorí, že práve to má na svojej práci najradšej. „Aj keď niektoré deti nerozumejú všetkému, čo hovoríme, veľmi rýchlo sa do toho dostanú. Napokon sa všetci dobre zabavíme a naučíme sa niečo nové.“ Deti sa na našich táboroch každý deň úplne ponoria do angličtiny až na osem hodín, a to má obrovský efekt – je to totiž viac ako tretina z ich celodenného programu. „Dokonca nám niektorí rodičia hovorili, že keď sa ich deti večer vrátia z tábora, chcú hovoriť po anglicky aj doma!“ spomína Sam. Sami lektori pozorujú u detí po skončení letného tábora obrovské zlepšenia. Dokonca aj tie, ktoré sa hanbili či nechceli v cudzom jazyku rozprávať, sú neskôr schopné odovzdať plnohodnotnú informáciu v cudzom jazyku.

Každá kríza sa dá prekonať

No nie každý má vždy svoj deň, a preto sa aj my v rámci našich táborov občas stretneme s menšími výzvami, napríklad, keď sa nejakému dieťaťu nepáči zvolená aktivita alebo sa jej rovno nechce zúčastniť. Vždy sa ich však snažíme čo najlepšie vyriešiť a aj v prípade nezhôd byť pre deti oporou. „Takéto deti nikdy z aktivít nevynechávame a napokon to s trochou našej pomoci skončí tak, že sa zabávajú pri niečom, o čom by nikdy nepovedali, že ich bude baviť,“ pripomína Luis. Deti sa skrátka rady bavia, a preto žiadna kríza netrvá veľmi dlho. Vždy je stopercentná šanca, že po tejto aktivite príde nejaká nová, lepšia, zábavnejšia.

Bohatý repertoár aktivít

Každý rok pre deti vymyslíme kopec hier. „Kladieme pri tom dôraz nielen na to, aby sa počas nich zabavili, ale aj sa čo najviac naučili,“ vysvetľuje Sam. „Napríklad minulý rok sa im páčilo, keď sme vyrábali papierové lietadielka,“ spomína Luis. „Viem, že to môže znieť veľmi jednoducho a bezvýznamne, no počas tejto aktivity sa naučia veľa dôležitých výrazy ako „prehnúť papier“, „na polovicu“ a podobne. A potom sa s tým, čo vytvorili, ešte aj zahrajú.“

Radi ich vidíme znova

Bohatý program, kopec angličtiny a zábavy k nám do letných táborov láka nielen deti, ktoré chcú čosi nové vyskúšať, ale aj tie, ktoré The Bridge Camp už po minulé roky zažili. Sme veľmi radi, že množstvo detí, ktoré už raz náš letný tábor vyskúšali, sa k nám odvtedy vracia každý rok.

Na tie nové, aj tie, ktoré už poznáme, sa veľmi tešíme aj tento rok. Pozor, začíname už v júli!

Kto sú naši lektori? Predovšetkým ľudia, s ktorými je zábava!

Luis Patrocinio

Srdcom a dušou zanietený učiteľ pochádzajúci z Brazílie, ktorý vyštudoval divadelnú vedu a umenie. Napĺňa ho, keď vidí, ako môže priamo on prispieť k rozvoju zručností inej ľudskej bytosti. Má poľsko-ukrajinsko-portugalsko-španielsko-indiánsko-africké korene, vie dobre variť, baví ho divadlo a má bohaté skúsenosti s vyučovaním dospelých, teenagerov aj detí.

Sam Patre

Energická, príjemná lektorka so zmyslom pre humor, ktorá akýkoľvek problém vyrieši kreatívne a rýchlo. Baví ju byť v blízkosti detí, ich bezprostredné interakcie, bezprostredná radosť počas rôznych aktivít, pri ktorých sa zároveň učia nové veci. Táto rozhľadená optimistka z Indie študovala na univerzite v Kente aj na Arizonskej štátnej univerzite, preto má jej angličtina výrazný americký prízvuk. Okrem nej hovorí aj niekoľkými ďalšími jazykmi.

×