Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Humanizmus vo vyučovaní cudzích jazykov – náš projekt Erasmus+

Humanizmus vo vyučovaní cudzích jazykov – náš projekt Erasmus+

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako prebiehalo vyučovanie jazykov v preddigitálnej ére – keď boli v centre diania učiaci sa ľudia? My v HLT.digital áno a toto sme doteraz robili:

Kto sme?

Sme skupina nadšených jazykových pedagógov a výskumníkov z rôznych krajín a inštitúcií, ktorých spája spoločný záujem o humanizáciu vyučovania jazykov (HLT). HLT je prístup, ktorý zdôrazňuje osobné a emocionálne aspekty učenia, ako aj sociálne a kultúrne súvislosti komunikácie. Cieľom HLT je podporiť autonómiu, tvorivosť, kritické myslenie a medzikultúrne povedomie učiacich sa.

Partnermi nášho projektu sú

The Bridge – Barbora Gecseová (koordinátorka projektu), Klaudia Bednárová

The Bridge je jazykové centrum so sídlom v Bratislave, ktoré vzniklo v roku 2009. Špecializuje sa na poskytovanie profesionálnych a kvalitných kurzov anglického jazyka pre študentov s rôznymi cieľmi a zameraním.

V roku 2020 sa stali prvým jazykovým centrom na Slovensku, ktoré získalo akreditáciu EAQUALS – medzinárodné uznanie za excelentnosť v jazykovom vzdelávaní. V súčasnosti sú jedinou školou na Slovensku, ktorá je akreditovaná pre EAQUALS.

EOI La Orotava – Laura Galindo

EOI La Orotava bola založená v roku 1995 ako oficiálna jazyková škola so sídlom na Tenerife. Je to štátom udržiavaná škola, ktorá ponúka vyššie vzdelanie pre dospelých s vyučovaním angličtiny, francúzštiny a nemčiny. Škola sa naďalej vyvíja a odráža neustále sa meniaci svet.

The London School – Julie Wallis

Jedna z najlepšie akreditovaných škôl v Taliansku, London School, organizuje kurzy CELTA od roku 2012. Všetci školitelia majú bohaté skúsenosti s prácou v medzinárodných školách a zúčastňujú sa na medzinárodných konferenciách, aby mali prehľad o všetkých novinkách v oblasti ELT a vzdelávania učiteľov.

International College – Malgorzata Szwaj

International College sa už viac ako 20 rokov špecializuje na výučbu angličtiny na všetkých úrovniach. Ponúkajú aj individuálne jazykové kurzy nemčiny, angličtiny, španielčiny a poľštiny (pre cudzincov).

Swan Communication – Susan Holden

Swan Communication je malá vydavateľská spoločnosť a spoločnosť zaoberajúca sa vývojom materiálov so sídlom v Škótsku, ktorú vedie Susan Holdenová, bývalá učiteľka dramatickej výchovy a skúsená učiteľka jazykov, školiteľka, spisovateľka a redaktorka, ktorá bola tiež prispievateľkou a podporovateľkou Humanising Language Teaching, bezplatného online časopisu pre učiteľov angličtiny.

a pripojí sa k nám – TransformELT – Alan Pulverness

TransformELT je poradenská spoločnosť v oblasti výučby anglického jazyka, ktorá umožňuje vzdelávacím organizáciám, inštitúciám a odborníkom definovať, navrhovať a realizovať rozvojové plány, spolupracuje s medzinárodným tímom konzultantov a ponúka online kurzy.

Klaudia Bednárová a Mario Rinvolucri, stretnutie k návrhu projektu HLT.digital

Podporuje nás Národná agentúra SAAIC a Európska únia.

Myšlienkou tohto projektu nás inšpiroval Mario Rinvolucri, priekopník a legenda HLT, ktorý nám veľkoryso daroval archív svojich celoživotných pedagogických prác. Oceňujeme aj prínos mnohých ďalších odborníkov z praxe HLT, ktorí sa s nami podelili o svoje postrehy a skúsenosti.

Našou cieľovou skupinou sú školitelia učiteľov, učitelia cudzích jazykov (najmä angličtiny) z celej Európy (a sveta) a študenti, ktorí môžu z dlhodobého hľadiska profitovať z kvalitnejšieho vzdelávania.

Stretnutie partnerov HLT.digital na Tenerife, február 2023

Naším hlavným cieľom je poskytnúť jednoduchú mapu oblasti HLT (myšlienky, ľudia), ktorá môže inšpirovať, vyzývať a podporovať učiteľov, ktorí chcú humanizovať jazykové vzdelávanie. Veríme, že HLT môže učiteľom pomôcť:

Prečo to robíme?

poskytnúť stručné, hmatateľné a dostupné informácie o humanistických myšlienkach vo vzdelávaní

Umožniť učiteľom vytvárať si vlastné názory a presvedčenia o vyučovaní a učení

Zlepšiť proces učenia a výsledky pre svojich žiakov

vzdať hold vplyvným a inšpiratívnym pedagógom, ktorí formovali oblasť HLT

Dúfame, že náš projekt poslúži ako cenný zdroj pre ďalšie štúdium, výskum a rozvoj vyučovania pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o HLT. Dúfame tiež, že náš projekt vytvorí priestor na nadväzovanie kontaktov a spoluprácu medzi učiteľmi z rôznych prostredí a kontextov.

Kde sme?

Sídlime na Slovensku, v Taliansku, Poľsku, Veľkej Británii a Španielsku, ale náš projekt má celosvetový dosah. Na spoluprácu, komunikáciu a šírenie našej práce používame online platformy a nástroje. Našou hlavnou webovou stránkou je HLT.digital, kde nájdete všetky informácie a zdroje týkajúce sa nášho projektu.

Čo robíme?

Náš projekt má tri hlavné výsledky:

  • Databáza: Toto je mapa odborníkov na HLT a ich aktivít, materiálov, článkov, kníh a iných zdrojov, ktoré si môžete prezerať a vyhľadávať, aby ste sa inšpirovali pri svojom vlastnom vyučovaní. Databáza sa neustále aktualizuje o nový obsah od našich projektových partnerov a ďalších prispievateľov. Niektorí z praktikov HLT, ktorých profily a videá sú dostupné v našej databáze, sú Rod Bolitho, Chia Suan Chong, Claudia Ferradas, Susan Holden, Nicky Hockly, Jeremy Harmer, Thom Kiddle, Alan Maley, Alan Pulverness, Mario Rinvolucri, Adrien Underhill, Jane Willis.
  • Videá: Toto je séria rozhovorov s odborníkmi na HLT, ktorí sa delia o svoje príbehy, pohľady, tipy a príklady, ako uplatňujú princípy HLT vo svojom vyučovaní. Videá sú k dispozícii aj na našom [YouTube kanáli https://www.youtube.com/@hlt.digital9708 ] s titulkami v rôznych jazykoch.
  • Výskum: Vyzývame výskumníkov a akademikov, aby spolupracovali a využívali materiály od renomovaných odborníkov z praxe v oblasti HLT v banke zdrojov, ktorú digitalizujeme, a prispeli k nášmu výskumnému programu, ktorého cieľom je priniesť viac porozumenia koncepciám, historickým aj súčasným, v oblasti humanizácie vyučovania jazykov.

Rod Bolitho nahráva svoje videá pre náš projekt HLT.digital

Náš projekt nie je len o vytváraní obsahu, ale aj o učení sa v priebehu tohto procesu. Zorganizovali sme webové semináre s Rodom Bolithom, Alanom Maleyom a Simonom Marshallom, na ktorých diskutovali o témach ako rozvoj učiteľov, kreativita a testovanie vo vyučovaní jazykov. Uskutočnili sme aj fokusové skupiny s učiteľmi a študentmi, aby sme získali ich spätnú väzbu na naše videá a na to, ako ich možno využiť v kurzoch odbornej prípravy učiteľov a v individuálnych programoch. Navzájom sme sa tiež mentorovali v rôznych aspektoch HLT a rozvíjali sme svoje profesionálne zručnosti.

Mario Rinvolucri nahráva prvé videá HLT.digital pre našu webovú stránku projektu

Simon Marshall nahráva prvé videá HLT.digital pre našu webovú stránku projektu

Alan Maley nahráva prvé videá HLT.digital pre našu webovú stránku projektu

Chcete sa k nám teraz pridať? V blízkej budúcnosti plánujeme zorganizovať ďalšie webináre s ďalšími odborníkmi z oblasti HLT. Pracujeme tiež na vytvorení kurzov odbornej prípravy učiteľov s využitím HLT. Okrem toho sa pripravujeme na konferenciu HLT, ktorá sa uskutoční 23. – 24. Februára 2024 na Slovensku, kde dúfame, že sa s mnohými z vás stretneme osobne. Chcete byť informovaní o aktuálnom dianí? Môžete nás sledovať aj na Facebooku hlt.digital.

×