Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Dá sa efektívne vzdelávať aj v online priestore? – Workshop s Braňom Frkom

Dá sa efektívne vzdelávať aj v online priestore? – Workshop s Braňom Frkom

Online výučba je pre veľa ľudí strašiakom, akousi slabou náhradou „skutočného vzdelávania“. S pandémiou zo dňa na deň vznikli bez prípravy a tréningu “kovidoví online vzdelávači” a tak ako to aj pri iných veľkých a rýchlych zmenách býva, okrem dobrých vecí vzniklo aj veľmi veľa nekvalitných. Nevylejme však z vaničky s vodou i dieťa.

Expertom sa nikto nestáva “cez noc”. My z vlastnej skúsenosti vieme, že skúšať nové veci je  síce dobrodružstvo, ale aj veľká kopa driny. A hoci nás posledný rok všetkých posunul, neprestávame sa učiť, práve naopak.

Dnes vieme, že zabezpečiť si technológie a online riešenia nie je zďaleka tak náročné ako nájsť ten správny spôsob, ktorým tieto technológie používať efektívne.  Preto sme si prizvali človeka, ktorý sa online vzdelávaniu venuje už roky a ktorý nám a našim klientom porozprával viac o tom, ako správne nastaviť firemné vzdelávanie aj v online priestore. 

O tom, prečo sa nedá prezenčná výučba iba “preklopiť” online, hovoril Learning Designer Braňo Frk vo svojom praktickom a zaujímavom workshope “Online workshop o online vzdelávaní”.  Workshopu sa zúčastnilo 20 odborníkov na ľudské zdroje z 15 firiem na Slovensku.

120 minút zaujímavých aktivít a informácií

Na workshope sme si prešli najnovšie trendy vo firemnom vzdelávaní, naučili sme sa, ako sa v súčasnosti dá zefektívniť učenie online a povedali sme si niečo o vzdelávaní zamestnancov z pohľadu HR aj z pohľadu zamestnancov. Pracovali sme v aplikácií Mural a Moziila Hubs, diskutovali sme o tom, ako správne nastaviť vzdelávanie vo firme, vyskúšali sme si v praxi dobre urobený online workshop a Braňo zodpovedal všetky naše zvedavé otázky.

Čo sme sa naučili?

Online forma vzdelávania je plnohodnotným spôsobom, ako nadobudnúť nové zručnosti, no napriek tomu to nie je len obyčajné „preklopenie offline kurzov do online podoby“. Online prostredie má svoje špecifiká a vzdelávací obsah sa im musí prispôsobiť.

Inými slovami, ak máme preklopiť dvojdňový prezenčný kurz do online podoby, neznamená to, že to musí prebiehať dva dni aj online. A na to potrebujeme vedieť, ako k tvorbe online vzdelávacích procesov pristupovať. Treba upravovať nielen formu, ale aj vyberať vhodné nástroje a hlavne trénovať učiteľov, aby vedeli fungovať efektívne aj v online prostredí.

Užitočné tipy na záver

Z workshopu si jeho účastníci odniesli nielen cenné vedomosti, ale aj zaujímavé odporúčania, ktoré môžu pri nastavovaní vzdelávania výrazne pomôcť . My sa s vami o ne aj o čosi navyše radi podelíme.

100 METOD

Vynikajúci a jednoduchý prehľad rôznych metód, ktoré sa dajú pri tvorbe vzdelávacích procesov využívať a s ktorými sa dá pracovať.

METHODKIT

Nástroj, ktorý vás k tvorbe workshopov či iných foriem vzdelávania navedie prehľadne pomocou systému kartičiek. Nefunguje vynikajúco len pri plánovaní, ale aj pri nastavovaní cieľov, ktoré chcú študenti dosiahnuť.

ČO ČÍTAŤ

Tipy na zaujímavú literatúru pre odborníkov na vzdelávanie. Inšpirujte sa od tých najlepších.

LEARNING BATTLE CARDS

Podobný nástroj ako Methodkit, pomocou ktorého vďaka kartičkám nastavíte vzdelávací proces prehľadne a efektívne.

Braňo Frk

Na vysokej škole vyštudoval odbor vzdelávanie dospelých a dlhé roky učil na katedre andragogiky. Vzdelávaniu dospelých sa venuje celú svoju kariéru. Špecializuje sa na vzdelávacie technológie, zefektívnene vzdelávacích procesov či na navrhovanie a realizáciu vzdelávania aj inovatívnych vzdelávacích produktov pre firmy. Jeho online kurzy študujú tisíce ľudí v univerzitnom a firemnom prostredí. V súčasnosti pracuje ako learning designer v spoločnosti Õppus, kde sa venuje designu inovatívnych vzdelávacích programov, kurzov a vzdelávacích aplikácií, facilituje workshopy, vystupuje na konferenciách a rád premýšľa o budúcnosti. Pravidelne publikuje v časopise Firemní vzdělávání. Prečítajte si viac o Braňovi na jeho sociálnych sieťach alebo si pozrite najnovšie informácie o workshopoch, ktoré pripravuje.

×