Začať s angličtinou môžete kedykoľvek. Otestujte sa a zistite na čom môžete stavať. U nás nájdete kurz, ktorý vám sadne. :)

Cudzí jazyk cez internet: Ako spoznáte kvalitné online hodiny angličtiny?

Cudzí jazyk cez internet: Ako spoznáte kvalitné online hodiny angličtiny?

Žijeme rýchlo a každá ušetrená chvíľa času, ktorú nemusíme tráviť presúvaním sa v aute alebo v hromadnej doprave, je dobrá. Nemrhať zbytočne časom a absolvovať kurz z pohodlia vlastného kresla, to je motivácia pre nejedného z nás, ktorí pokukujeme po online hodinách cudzieho jazyka.

10:0 pre online?

Lekcie cez internet nás lákajú nespornými výhodami. Okrem úspory času je to aj príjemné prostredie vlastného domova a pre introvertnejšie ladených študentov tiež neviditeľný štít v podobe obrazovky. Učitelia majú možnosť využívať množstvo interaktívnych materiálov a reagovať na potreby študentov prakticky instatne. Všetko, čo potrebujú, majú doslova „pod prstami“, takže so skúsenými lektormi je virtuálne prostredie napríklad v programe Zoom plnohodnotnou alternatívou k prezenčnej výučbe. Dobre a kvalitne odučená online hodina je skutočne efektívnou náhradou prezenčnej výučby v triedach.

Prichádza háčik

Aj keď sa zdá, že má online vzdelávanie len pozitíva, nie všetci sú presvedčení o jeho skutočnej účinnosti. Vraj sa za kamerou môžete viac ulievať alebo sa vám bude prihovárať len učiteľ v podobe neinteraktívnej hovoriacej hlavy, namiesto ktorej by ste si radšej mohli vypočuť podcast. Nuž, háčik sa skrýva v učiteľoch. Technológie sú super a vedia nám zjednodušiť mnoho vecí – napríklad nemusíme dochádzať do školy, hľadať parkovanie alebo trčať v zápche – avšak učitelia, ktorí výučbu vedú, musia presne vedieť, čo a ako robiť, musia to byť profíci.

Áno, dobrá správa je, že kvalitné online hodiny angličtiny naozaj existujú, treba len vedieť, ako ich odlíšiť od tých, čo vám žiadnu pridanú hodnotu neodovzdajú a cibrenie cudzieho jazyka by sa s účasťou na nich premenilo na trápenie. Na čo by ste sa teda mali pri výbere online lekcií angličtiny pozerať?

Vyberte si overenú školu s dobrým menom

Pred záväzným záujmom o online kurz si zistite referencie a overte recenzie iných študentov, ktorí už v danej škole výučbu absolvovali. Hľadajte rôzne medzinárodné ocenenia či certifikáty, akými sa môže jazykovka pochváliť. Skúste získať informácie o úrovni učiteľov, ich vzdelaní, kvalifikácií, štýle výučby a prístupe k študentom. Vyhnite sa školám, ktoré vám síce predávajú kurz, ale ešte vám nevedia povedať, kto vás v ňom bude učiť. Dohodnite si ukážkovú hodinu a všímajte si, či si vám lektor venuje pozornosť, vníma vás a reaguje na vaše potreby.

Ujasnite si cieľ a nastavte si priority

Základným krokom pri hľadaní kvalitných online hodín je mať jasno vo svojich cieľoch. Stanovte si, čo presne chcete dosiahnuť a aké zručnosti alebo vedomosti chcete získať a zamerajte sa na kurzy, ktoré sú v súlade s týmito cieľmi. Dôležitým faktorom pri výbere online hodín je aj ich rozvrh. Uistite sa, že časový harmonogram hodín sa zhoduje s vašimi časovými možnosťami a záväzkami.

Pozorujte prácu učiteľa počas lekcie

Jednoznačne tu platí rovnica kvalitná škola = kvalitný učiteľ. A aký je to kvalitný učiteľ? Je to profesionál, ktorý je dobre pripravený na výučbu. Má vedomosti a skúsenosti, ktoré mu umožňujú prispôsobiť sa potrebám a štýlu učenia svojich študentov. V praxi to vyzerá tak, že na to, aby udržal pozornosť a záujem študentov, robí vyučovanie interaktívnym, využíva pri tom hry, diskusie a praktické aplikácie učiva. Často kladie otázky a oslovuje konkrétnych študentov, pričom berie ohľad na špecifiká každého z nich, aby mohol poskytnúť konštruktívnu spätnú väzbu, ktorá pomáha zlepšovať sa a rozvíjať vaše schopnosti. Pri dobrých učiteľoch cítite, že im záleží na tom, aby ste sa učili a naučili.

Nezabudnite na technické zázemie

Uistite sa, že škola má zabezpečenú profesionálnu licenciu a kvalitné pripojenie na internet. Zaseknutý obraz a oneskorený zvuk ničia prirodzenú konverzáciu a môžu pokaziť snahu aj toho najlepšieho učiteľa. Takisto platí zlatá zásada: žiadne vypnuté kamery či mikrofóny. Ak chceme autentickú komunikáciu, potrebujeme sa vzájomne vnímať a vidieť aj neverbálnu komunikáciu. Reflektovať na gestá a výrazy, veď ani v triede predsa nesedíme s vrecom na hlave.

Dôležitou súčasťou ste aj vy

To, čo musí zabezpečiť škola, je nám už jasné, pri online hodinách je však potrebná spolupráca aj z druhej strany. Skôr, ako sa pre online výučbu rozhodnete, presvedčte sa, že je vaše internetové pripojenie stabilné a zariadenie, ktoré plánujete použiť na komunikáciu, je vhodné pre bezproblémový priebeh hodín.

Nuž a najdôležitejšia vec na záver: Počas lekcií nečakajte „v kúte“, ale buďte aktívni. Aj keď sa vám to spočiatku vo virtuálnej učebni môže zdať neprirodzené, verte nám, je to o zvyku. Buďte aktívni, zapájajte sa a získate tak maximum z každej hodiny. Online je len priestor ako každý iný, kvalitnú výučbu tvoria ľudia. Študenti a ich aktivita je nemenej dôležitá ako kvalitní lektori a lektorky. Váš záujem a aktivita sú kľúčové faktory.

Ste pripravení vyskúšať výhody online výučby? Môžete tak urobiť priamo u nás v The Bridge. Napíšte nám na kurzy@thebridge.sk alebo zavolajte na číslo 0948 104 916. Náš tím skúsených lektorov sa už na vás teší!

×